Jak urządzić mieszkanie dla seniora?
Mieszkanie dla starszej osoby może się różnić pod względem rozwiązań od typowego lokum. Wynika to z wielu uwarunkowań m.in. specyficznych potrzeb osób starszych, czy ich sprawności fizycznej. Jak odpowiednio zadbać o seniora urządzając mieszkanie?Metraż, budynek i lokalizacja dla osoby starszej
Osoby starsze najczęściej posiadają już mieszkanie lub inną nieruchomość często jednak z powodu wieku codzienne funkcjonowanie w niej może być utrudnione. Wiele osób mających problemy z poruszaniem się decyduje się na zamianę położonego wyżej lokalu na taki znajdujący się na niższych piętrach czy parterze. Dzięki temu osobie starszej będzie łatwiej dostać się do mieszkania. Alternatywę stanowi mieszkanie w budynku posiadającym windę.Codzienną przeszkodę może też stanowić zbyt duży metraż. Duża powierzchnia to również większe koszty utrzymania i kłopot z zachowaniem należytego porządku. W wielu miastach dostępne są programy zamiany mieszkań dla seniorów. Przy sprzedaży i zakupie mniejszej nieruchomości, dodatkowe pieniądze można również przeznaczyć na dostosowanie nowego lokum do potrzeb osoby starszej. Warto jednak w takim przypadku rozsądnie wybrać lokalizację. Obecnie nowe inwestycje często powstają w peryferyjnych dzielnicach, gdzie ogólna infrastruktura jest słabsza. Oznacza to gorszy dostęp do sklepów, placówek zdrowotnych, ośrodków kultury, czy komunikacji miejskiej. Z drugiej strony nowoczesne budownictwo oznacza większe bezpieczeństwo na strzeżonych osiedlach zaopatrzonych w monitoring.
Aranżacja mieszkania dla seniora
W przypadku mieszkania dla starszych osób aranżacja wnętrza oraz poszczególne elementy wyposażenia mają istotne znaczenie. To, co nie stanowi problemu dla młodszych, może nim być dla seniorów. Kłopotliwe w mieszkaniu okazują się często wysokie progi, szczególnie jeśli domownik porusza się na wózku. Przy trudnościach z poruszaniem się mogą one stwarzać ryzyko potknięcia się i związanych z tym konsekwencji zdrowotnych. Należy zadbać o wyrównanie poziomów pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami.Innym pomysłem jest zastąpienie wysokich progów listwami o półokrągłym profilu zapewniającymi łagodne przejście pomiędzy pomieszczeniami. Istotna jest także szerokość wejść. Jeżeli senior korzysta z wózka, muszą one umożliwiać swobodny przejazd. Dobrze też wziąć to pod uwagę przy rozmieszczaniu mebli i innych fragmentów wyposażenia tak, żeby nie stanowiły niepotrzebnych przeszkód. Z tego samego powodu warto też pozbyć się wszystkich zbędnych rzeczy, dzięki czemu lokal zyska większą przestronność.
Bezpieczna łazienka i funkcjonalna kuchnia dla seniora
Bezpieczne mieszkanie ma w przypadku starszych ludzi szczególne znaczenie. Trzeba to zwłaszcza uwzględnić w łazience seniora. Ważnym elementem jest antypoślizgowa posadzka. Jeżeli przystosowując łazienkę, zdecydujesz się na płytki, to skorzystaj z takich posiadających fakturę i wyżłobienia. Lepiej też zrezygnować z dywaników, o które można się potknąć.Centralnym elementem łazienki jest kabina prysznicowa lub wanna. Korzystanie z tej drugiej może nastręczać trudności osobom z ograniczeniami ruchowymi. Znacznie łatwiej wejść do brodzika, ale i tutaj korzystniej wybrać model o niskim progu. Dobrze, jeśli kabina ma szerokie drzwi. Oprócz klasycznych modeli rozsądnym rozwiązaniem są też kabiny typu walk-in, a więc nieposiadające brodzika i z odpływem umieszczonym bezpośrednio w podłodze. Wewnątrz kabiny warto też umieścić siedzisko lub krzesełko, na którym senior będzie mógł usiąść w trakcie czynności higienicznych. W całej łazience przydają się też dodatkowe uchwyty w miejscach, w których osoba starsza najczęściej wstaje lub siada.
Nie mniej ważnym pomieszczeniem jest kuchnia. Ulokowana blisko wejścia oszczędzi lokatorom dźwigania ciężkich zakupów przez całe mieszkanie. Natomiast praktyczna aranżacja to przede wszystkim takie rozmieszczenie szafek, czy sprzętów, żeby bez problemu dało się z nich korzystać bez konieczności wchodzenia na krzesła, czy inne podwyższenia. Również blaty powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości. Dużym ułatwieniem są też urządzenia elektroniczne zaopatrzone w timer. Z kolei płyta indukcyjna zamiast tradycyjnej kuchenki będzie bezpieczniejszym pomysłem eliminującym ryzyko ulatniania się gazu, czy przypadkowego poparzenia.
Wyposażenie miejsca do odpoczynku
Oprócz pomieszczeń niezbędnych do codziennej egzystencji senior potrzebuje miejsca, w którym będzie mógł wypoczywać. Przy urządzaniu salonu przydadzą się wygodne meble wypoczynkowe. Miękki fotel z wysokim oparciem zmniejszy ewentualne dolegliwości bólowe kręgosłupa, czy nóg. Wybierz model z podparciami, czy wyprofilowanymi podłokietnikami. Samo siedzisko musi posiadać właściwą twardość, zbyt miękkie będzie powodować bóle pleców. Polecane jest również obicie wykonane z naturalnych surowców takich jak skóra.Bardzo ważne jest odpowiednie łóżko zapewniające komfortowy sen. Dobrym wyborem będzie wytrzymałe łóżko z wysokim stelażem. Dzięki temu osoby z problemami ruchowymi będą mogły łatwiej kłaść się i wstawać. Łóżko trzeba ustawić w miejscu z dobrym dostępem zarówno dla seniora, jak i osoby, która się nim opiekuje.
Należy także zadbać o podparcie pleców. Wygodne wezgłowie umożliwi oglądanie telewizji w pozycji półsiedzącej. Za udany wypoczynek odpowiada też materac. Warto postawić na taki o odpowiedniej twardości i wykonany z naturalnych materiałów, które utrudniają namnażanie się drobnoustrojów i zapewniają korzystną cyrkulację powietrza. Wygospodaruj też miejsce na pamiątki rodzinne lub książki, jeśli domownik lub czytać. Dzięki tym wszystkim usprawnieniom mieszkanie dla seniora będzie bezpieczne i komfortowe, gwarantując pełną wygodę na jesieni życia.
Zobacz również:
• Mieszkanie w kamienicy czy apartamentowcu?
• Mieszkanie w bloku jako wyzwanie projektowe
• Wpływ zmian demograficznych na rynek mieszkaniowy