Jak wykorzystać dostepną przestrzeń i nadać jej indywidualny charakter?
Mieszkanie w bloku kojarzy się z mocno ograniczoną przestrzenią. Nie oznacza to jednak, że nie można go urządzić w taki sposób, aby zapewnić sobie komfortowe warunki oraz elegancki design. Funkcjonalne rozwiązania oraz nowoczesne systemy porządkowania przestrzeni pozwolą Ci w kilka chwil zamienić kameralny metraż w wygodne i praktyczne lokum dla całej rodziny!

Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni
Nawet 3-pokojowe mieszkania gwarantują najwyżej kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Dlatego ważne jest, aby efektywnie wykorzystać przestrzeń bez zastawiania jej niepotrzebnymi rzeczami. Żeby łatwiej utrzymać porządek, warto zastosować kilka przydatnych trików.
Dobrym pomysłem jest stworzenie praktycznych schowków powyżej szafek lub ponad drzwiami do pokoju. Podobną funkcję spełnią półki pod sufitem, gdzie możesz umieścić rzeczy z których rzadko korzystasz. Alternatywą do półek jest zabudowa podsufitowa, co sprawdza się szczególnie dobrze w wysokich mieszkaniach.
Innym sprytnym zagospodarowaniem przestrzeni jest montaż haczyków ściennych. Możesz na nich powiesić nie tylko drobne przedmioty codziennego użytku, ale też większe obiekty, jeśli tylko zadbasz o to, żeby haczyki były wytrzymałe i dały sobie radę z obciążeniem. Takie wykorzystanie ścian oszczędzi Ci miejsca na podłodze. Haczyki warto też zainstalować na wewnętrznej stronie drzwi od szafy, czy szafek w kuchni i łazience. Z samymi meblami nie należy jednak przesadzać, zbyt duża ich ilość skutecznie ograniczy niewielki metraż i wprowadzi klaustrofobiczną atmosferę.

Jak urządzić miałe mieszkanie?

W małym mieszkaniu istotne jest optymalne wykorzystanie także trudniej dostępnych zakątków. Przykładowo w narożnikach możesz umieścić półki lub szafki, które nie będą się bardzo rzucać w oczy, a zapewnią Ci dodatkowe miejsce. Bardzo dobrze nadają się również meble wielofunkcyjne. Należą do nich np. kanapy lub fotele z funkcją spania i pojemnikami na pościel, czy rozkładane stoły zajmujące na co dzień niewiele miejsca. W razie wizyty gości łatwo i szybko rozłożysz taki stół. Skrzynie z siedziskiem mogą służyć do siedzenia, wewnątrz zaś masz dostępny schowek. Na balkonie, czy tarasie sprawdzają się natomiast ławki ze schowkami na akcesoria ogrodnicze. Zamiast dużej szafy na ubrania można zastosować podesty z wysuwanymi szufladami na odzież, czy pościel. Wybór mebli wielofunkcyjnych nie powinien stanowić problemu, to obecnie bardzo popularny trend.
Ozdobne pudełka lub kosze umożliwią schowanie drobiazgów, a równocześnie mogą pełnić funkcję dekoracyjną. W narożnikach zabudowy kuchennej sprawdzają się z kolei kosze cargo. Jeżeli brakuje Ci miejsca lub chciałbyś, żeby przestrzeń sprawiała wrażenie bardziej przestronnej zamontuj drzwi przesuwne zamiast zwykłych. Dostępnych jest wiele designerskich modeli, które świetne komponują się z eleganckim wystrojem wnętrza.

Jasne i dobrze doświetlone pomieszczenia

Właściwe oświetlenie mieszkania ma bardzo duże znaczenie dla samopoczucia domowników, ale również aranżacji wnętrz. Zamiast ciężkich zasłon zastosuj takie z lekkiego materiału lub jedynie lekkie firanki dzięki którym do środka dostanie się więcej promieni słonecznych. Możesz też dobrać lampy dające miękkie i ciepłe światło.
Dla zaznaczenia tego efektu przydają się różnego rodzaju przeszklenia oraz lustra. Możesz użyć mebli o lśniącej powierzchni, stolika ze szklanym blatem, czy szklanych ozdób. Lustro warto powiesić w narożniku pomieszczenia. Dzięki temu Twoje mieszkanie będzie jasne i dobrze oświetlone, będzie się też wydawało znacznie bardziej przestronne.
Nie bez znaczenia jest kolorystyka ścian. Jasne farby sprawią, że mieszkanie stanie się optycznie większe. Aby nadać wnętrzu charakteru, można je przełamywać przytulnymi pastelami. Przy niewielkim metrażu projektanci wnętrz często polecają styl skandynawski którego podstawą są właśnie jaśniejsze barwy, minimalizm i funkcjonalne meble.

Rozplanowanie przestrzeni

Przy urządzaniu małych mieszkań warto zacząć od określenia swoich potrzeb i gustów. Jest to Twoje miejsce do życia dlatego przede wszystkim masz się czuć w nim dobrze. Wszystkie pomieszczenia powinny gwarantować odpowiedni komfort użytkowania. Przed przystąpieniem do zmian projekt mieszkania można skonsultować z doświadczonym architektem lub specjalistą od designu.
Tworzenie otwartej przestrzeni poprzez łączenie pomieszczeń to funkcjonalne rozwiązanie dzięki któremu w małych mieszkaniach wnętrze wydaje się większe. Szczególnie korzystne jest łączenie pomieszczeń o podobnym charakterze, a więc np. kuchni z jadalnią, czy z salonem.
Jaskrawe tkaniny, czy rośliny doniczkowe to również dobry pomysł na elementy dekoracyjne. Oryginalnego sznytu wnętrzu nada styl rustykalny z drewnianymi meblami i tkaninami w kratkę, naturalne materiały, jak kamień, czy ceramika lub umiejętnie dobrane dodatki retro. Urządzenie małego mieszkania nie musi oznaczać mordęgi - często wystarczy odrobina wyobraźni, żeby stworzyć lokum w którym będzie zarówno przyjemnie, jak i praktycznie.

Zobacz również:
•    Jak urządzić mieszaknie w stylu soft?
•    Jak urządzić przytulne mieszkanie?
•    Jak optycznie powiększyć swoje mieszkanie?