Na krakowskim rynku nieruchomości wciąż jest bardzo duży popyt na nowe oraz używane mieszkania. Wiele osób nabywa nieruchomości pod wynajem. Na co jednak lepiej postawić, gdy planuje się zakup mieszkania – stare kamienice, czy nowe apartamentowce?

Lokalizacja a typy mieszkań w Krakowie

Położenie mieszkania na mapie miasta ma duże znaczenie zarówno dla właścicieli, jak i późniejszych najemców. Tutaj przewagę mają kamienice, które w dużych miastach są z reguły zlokalizowane bliżej centrum. Dzięki temu znacznie szybciej dotrzesz do kluczowych części metropolii.
Nowe budynki, w tym apartamentowce stawia się w dzielnicach położonych bardziej na obrzeżach. Nie musi to jednak stanowić wielkiego problemu, nawet gdy nie posiada się samochodu. Transport publiczny w Krakowie jest dobrze rozwinięty i umożliwia w miarę szybki dojazd tramwajami albo autobusami do centrum miasta.

Standard mieszkania i stan techniczny budynków

Standard mieszkania to jeden z najistotniejszych parametrów dla lokatorów. Decyduje o nim zarówno stan techniczny lokalu, jak i wystrój wnętrza. Apartamentowce to lokale nowe, a więc w dobrej kondycji. To również sprawia, że cieszą się dużym zainteresowaniem najemców. Nie oznacza to jednak, że kamienice muszą wyglądać gorzej. Wiele z nich jest po gruntownym remoncie, a wnętrza są urządzone zgodnie ze współczesnymi trendami.
Jednak niezależnie od standardu samego mieszkania ważny jest także stan techniczny w jakim jest cały budynek mieszkalny. Apartamentowce to nowe budownictwo, więc ich jakość jest na wysokim poziomie. Oprócz wyglądu, dobrego stanu instalacji i izolacji wynikającej z dostosowania do współczesnych norm budowlanych posiadają też liczne udogodnienia. Może to być całodobowa ochrona na zamkniętym osiedlu, podziemny parking, komórki lokatorskie, czy place zabaw dla dzieci. Wiele osób decyduje się też na zakup nowych mieszkań ze względu na dostęp do własnej, zielonej przestrzeni w postaci ogródka.
Pod tym względem kamienice wypadają trochę gorzej. Są to znacznie starsze nieruchomości, które często nie spełniają obecnych norm dotyczących np. szczelności okien. Istotne jest więc, czy w kamienicy dokonano generalnego remontu w trakcie którego odnowiono klatki schodowe lub dodatkowo ocieplono ściany. Nie zawsze jednak remont jest możliwy. W sytuacji, gdy kamienica jest wpisana do rejestru zabytków to podlega pod nadzór konserwatorski. Wówczas to konserwator decyduje, jaki może być zakres przeprowadzanych prac.

Koszty utrzymania

Mieszkanie w apartamentowcu często wiąże się z wyższym czynszem, choć opłaty administracyjne zawierają także zaliczki na niektóre media, jak też kwotę na remonty i naprawy w budynku. Natomiast lepiej wypadają one w stosunku do kamienic jeśli chodzi o ogrzewanie. W budynkach stawianych z wysokiej klasy materiałów i według nowoczesnych norm budowlanych łatwiej utrzymać ciepło. W kamienicach sporo może wynieść opłata za ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Winne tego stanu są m.in. stare, źle ocieplone okna, czy wysokie sufity. To niektóre z powodów dla których mury kamienic trudniej nagrzać, co przekłada się na większe koszty w sezonie zimowym. Warto jednak pamiętać, że wiele kamienic jest odremontowanych, dzięki czemu ich parametry izolacyjne znacznie się poprawiają. Przed zakupem mieszkania należy zwrócić na to uwagę.

Układ pomieszczeń

Układ mieszkania również ma znaczenie dla potencjalnych lokatorów. Jeżeli wolisz nowoczesne wnętrza, z otwartymi przestrzeniami i pomieszczeniami zaprojektowanymi według współczesnych standardów to powinieneś wybrać apartamentowiec. Dla wielu osób jednak układ w kamienicach może się wydawać atrakcyjny i ma swój specyficzny urok. Znajdziesz tam duże, przechodnie pomieszczenia, czy długie korytarze na końcu których znajdują się kuchnie. Innymi niecodziennymi rozwiązaniami są tu służbówki, windy towarowe, czy spiżarnie. W wielu starszych budynkach znajdują się również drewniane parkiety, kamienne parapety, piece kaflowe, czy dwuskrzydłowe drzwi.

Rynek nieruchomości w Krakowie

Ceny mieszkań w Krakowie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym uzależnione są od wielu czynników. Szukasz mieszkania w wyjątkowej lokalizacji? Centrum Krakowa pozostaje znacznie droższe od innych miejscówek. Jak wskazują statystyki na 2023 rok najwięcej trzeba zapłacić przy zakupie mieszkania na Starym Mieście, na Grzegórzkach i Zwierzyńcu. Dlatego warto poszukać osiedla położone nieco dalej. Niższymi cenami charakteryzują się takie dzielnice, jak Wzgórza Krzesławickie, Nowa Huta, Bieńczyce, czy Mistrzejowice. Popularne lokalizacje to także Salwator, Krowodrza, czy Prądnik Mały. Przewidywania wskazują, że ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej będą rosnąć, choć nie w sposób znaczący.
Nowe mieszkania są droższe, niż lokale w kamienicy i położone częściej na peryferiach. Posiadają jednak wyższy standard i są bardziej energooszczędne. Takie nowoczesne nieruchomości buduje w Krakowie m.in. DOM-BUD. Znajdziesz u nas mieszkania zarówno na sprzedaż, jak i wynajem. Sprawdź naszą ofertę!

Zobacz również:
•    Mieszkania z rynku pierwotnego w Krakowie – co musisz wiedzieć?
•    Wybór mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?
•    Dlaczego warto mieć mieszkanie z balkonem?