Zakup mieszkania to jedna z często najważniejszych decyzji w naszym życiu. Trzeba ją odpowiednio przemyśleć, a także przygotować się do samego procesu. Wszystko bowiem dlatego, że kupno mieszkania od dewelopera w Krakowie i innych miastach wiąże się dopełnieniem szeregu formalności, których musimy dopełnić. W poniższym artykule śledzimy krok po kroku kolejne etapy zakupu mieszkania, które sprawią, że będziemy mogli powiedzieć o sobie, że jesteśmy dumnymi posiadaczami własnych czterech ścian. Serdecznie zapraszamy do lektury!
 

Umowa rezerwacyjna

Wiele osób bierze kredyt, który ma je wspomóc finansowo w zakupie mieszkania. Dlatego też warto podpisać z deweloperem na wstępie umowę rezerwacyjną, która – jak sama nazwa wskazuje – gwarantuje nam „rezerwację” wybranego mieszkania. Deweloperzy w Krakowie mogą udostępnić nam wzór takiej umowy. Zanim ją jednak podpiszemy, warto sprawdzić, czy znajduje się w niej klauzula o prawie do odstąpienia od umowy (w przypadku, gdy na przykład nie zostanie nam udzielony kredyt).
 

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska zostaje podpisana, gdy jesteśmy zdecydowani na zakup mieszkania. Następuje to w biurze notarialnym, co wiąże się z opłatą dla notariusza (tak zwaną „taksę” pokrywa się po połowie – połowę płaci inwestor, a połowę deweloper). Wraz z podpisaniem umowy deweloperskiej jesteśmy zobligowani do rozpoczęcia płacenia rat (harmonogram płacenia musi być zawarty w umowie deweloperskiej i musimy się do niego stosować).
 

Odbiór techniczny i przekazanie kluczy

Po zapłaceniu ostatniej raty, następuje odbiór techniczny i przekazanie kluczy do mieszkania. Budynek musi być gotowy, a deweloper musi dysponować pozwoleniem na jego użytkowanie. Inwestor w obecności dewelopera sprawdza stan mieszkania. Jest to ostatni krok przed przeniesieniem własności mieszkania z dewelopera na klienta – o tym piszemy w następnym akapicie.
 

Umowa przenosząca własność

Gdy odbiór techniczny przebiegnie bez problemów, to możemy podpisać z deweloperem umowę przenoszącą własność, czyli akt notarialny. Jest to jeden z ostatnich etapów na drodze do posiadania własnego mieszkania. Właśnie na tym etapie następuje wnioskowanie notariusza do sądu o wpis do ksiąg wieczystych, żebyśmy mogli zostać uznani za właścicieli mieszkania w świetle prawa.
 

Podsumowanie

Wydanie mieszkania, przekazanie kluczy, przeniesienie posiadania – niezależnie od stosowanej nazwy, jest to ostatni krok za drodze do zakupu mieszkania od dewelopera. Sprawia on, że mamy cztery kąty na własność. Pozostaje jeszcze urządzić mieszkanie, by życie w nim było wygodne i przyjemne. O tym jednak może napiszemy innym razem.

Zobacz także: