Ile kosztuje wynajem mieszkania w Krakowie?

Wynajem mieszkania w Krakowie to dość wysoki koszt. Do szczególnie atrakcyjnych lokalizacji należy oczywiście Stare Miasto, ale wzrost cen, który nastąpił w 2 połowie 2022 r. dotyczy wszystkich nieruchomości. Dowiedz się, ile trzeba zapłacić za wynajem mieszkania w stolicy Małopolski!
 

Oferta lokali do wynajęcia - mieszkanie jednopokojowe

Jednopokojowe mieszkanie zlokalizowane w pobliżu centrum miasta to najbardziej poszukiwane, a zarazem najdroższe w przeliczeniu na 1 m2. Porównywalną popularnością cieszy się jeszcze tylko ładne mieszkanie apartamentowe w nowym budownictwie. Musi być jednak położone blisko centrum, albo zapewniać dobry i szybki dojazd do najstarszej części Krakowa.
Zainteresowaniem cieszą się również lokalizacje nieco bardziej odległe od ścisłego śródmieścia, ale położone blisko znanych krakowskich uczelni.
 

Mieszkania na wynajem - dwa pokoje

Dwupokojowe mieszkanie usytuowane w dobrej lokalizacji (niekoniecznie musi to być Stare Miasto), to drugi typ lokalu poszukiwanego przez najemców w Krakowie. Warto podkreślić, że jeśli mieszkanie składa się z dwóch odrębnych pokoi z osobną kuchnią, będzie się cieszyć podobnym zainteresowaniem, jak lokal z salonem połączonym z aneksem kuchennym. Każda z tych dwóch typów ofert znajdzie swojego najemcę - w pierwszym przypadku będą to zwykle studenci lub osoby pracujące bez rodzin, w drugim - pary lub pary z jednym dzieckiem.
 

Przestronne mieszkanie trzypokojowe i większe

Trzy- i więcej pokojowe mieszkanie to zwykle opcja dla większej liczby studentów, lub rodziny. W pierwszym przypadku bardziej liczy się lokalizacja w pobliżu uczelni i raczej blisko centrum, w drugim, ważniejsze są inne kwestie, np. czy mieszkanie znajduje się w ładnej okolicy, w której można pospacerować, istotna jest bliskość przedszkoli i szkół podstawowych, a także wygoda. Nawet piękne mieszkanie na ostatnim piętrze kamienicy bez windy przegra konkurencję z mniej prestiżowym, ale za to w spokojnej okolicy i np. z dedykowanym miejscem postojowym w garażu podziemnym. Zobacz również o co pytać przy wynajmnie mieszkania na naszym poradniku!
 

Wynajem mieszkania w Krakowie - średnia cena

Kraków to miasto, w którym za jedno-, dwu- czy trzy- pokojowe mieszkanie do niedawna nie płaciło się wysokich czynszów najmu, w porównaniu z innymi polskimi miastami cieszącymi się zainteresowaniem najemców. Trzeba jednak podkreślić, że 2 połowa 2022 r. przyniosła na rynku bardzo znaczące podwyżki.
W styczniu 2023 r. średnia cena najmu za 1m2 mieszkania wyniosła ponad 60 zł, a przeciętny czynsz najmu osiągnął pułap ponad 3350 zł. Wzrost cen najmu w porównaniu ze styczniem poprzedniego roku to aż 24%.
 

Kraków - jedno z najdroższych miast pod względem wynajmu mieszkań

Jak zauważają specjaliści od nieruchomości, obecnie stolica Małopolski jest jednym z najdroższych miast pod względem najmu. Ceny mieszkań na wynajem biją rekordy. Przez wiele lat średnia cena najmu utrzymywała się na stałym poziomie, a czynsz najmu za przeciętną kawalerkę na poziomie 1,2 tys. stanowił normę.
W okresie pandemii, ze względu na wprowadzenie na wielu uczelniach nauki zdalnej, nastąpił odpływ najemców z rynku i ceny najmu nieco spadły. Mieszkanie wyposażone w wysokiej klasy sprzęty, atrakcyjne, w pięknej, zabytkowej kamienicy w przeliczeniu na 1m2 kosztowało znacznie mniej niż jego odpowiednik w Warszawie czy Gdańsku.
Stopniowy wzrost cen najmu można było zauważyć wraz z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych w 2022 r., ale prawdziwy cenowy boom nastąpił na przełomie sierpnia i września 2022 r. Niestety, jak przewidują specjaliści, trend ten utrzyma się i raczej nie ma co liczyć na znaczne obniżenie cen najmu w 2023 r.
 

Problem z najmem - brak mieszkań

Pracownicy biur pośrednictwa najmu, a także najemcy zauważają, że poza wysoką ceną, która zmieniła się w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo znacząco, problemem w Krakowie jest brak mieszkań na wynajem.
Poza oczywistą przyczyną wzrostów cen, jaką są drastyczne podwyżki stóp procentowych, agencje nieruchomości wskazują na korelację wysokich cen z niewielką liczbą ofert rynkowych. To dlatego obecnie za najem mieszkania w dawnej stolicy Polski trzeba zapłacić więcej niż w Warszawie, przy czym znalezienie atrakcyjnego mieszkania o wysokim standardzie i niewygórowanej cenie w Krakowie graniczy z cudem.
 

Wynajem mieszkań w Krakowie - jaka prowizja dla pośrednika?

Biuro nieruchomości pośredniczące w najmie, pobiera za transakcję prowizję, której wysokość jest uzależniona od kilku czynników, m.in. atrakcyjności lokum, stosunku ceny najmu mieszkania do średnich cen najmu, a także czynności, które wykonuje w związku z umową najmu pośrednik. Warto podkreślić raz jeszcze zróżnicowanie kwoty prowizji. Atrakcyjne mieszkanie apartamentowe, zwykle będzie "kosztowało" obydwie strony procentowo mniej, niż ciesząca się dużym powodzeniem kawalerka.
Co to oznacza? Za znalezienie kawalerki w atrakcyjnej lokalizacji i cenie, pośrednik pobierze zwykle zarówno od najemcy, jak i wynajmującego prowizję w wysokości równowartości miesięcznego czynszu. Z kolei w przypadku dużego mieszkania, zwykle będzie to kwota oscylująca między połową, a całością miesięcznego czynszu najmu. 
Zobacz także mieszkania na wynajem na: https://dom-bud4rent.pl/