Stan deweloperski – wyjaśniamy co to znaczy

Stan deweloperski mieszkania lub domu to pojęcie często pojawiające się przy ofertach związanych z rynkiem pierwotnym. Nie każdy inwestor jest jednak świadomy, co dokładnie oznacza ten termin, dlatego wyjaśniamy szczegóły w poniższym tekście.

Czym jest stan deweloperski?

Stan deweloperski określa standard wykończenia mieszkania (domu), w jakim jest ono przekazywane nabywcy. Szczegóły zależą od zapisów umowy, przyjmuje się jednak, że w takiej nieruchomości można już przystąpić do prac wykończeniowych. W przypadku domów wykonane jest m.in. ocieplenie elewacji (i ogólnie budynku), tynki, posadzki, przyłączone są też instalacje, wstawione drzwi zewnętrzne, czy zamontowane grzejniki. Również w mieszkaniu stan deweloperski powinien umożliwić natychmiastowe rozpoczęcie wykończeniówki. W czym konkretnie stan deweloperski mieszkania różni się od stanu deweloperskiego domu?

Stan deweloperski domu oraz mieszkania

Dla mieszkania stan deweloperski najczęściej obejmuje:
●    tynki na ścianach i sufitach,
●    wylewkę podłogową,
●    instalacje elektryczne wraz z gniazdkami,
●    instalacje wodne i odpływy,
●    instalację grzewczą z grzejnikami oraz wentylację,
●    okna z parapetami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi,
●    drzwi wejściowe,
●    płytki lub płyty balkonowe, balustrady.
W przypadku domu stopień wykończenia budynku obejmuje dodatkowo:
●    montaż podbitki dachowej i rynien,
●    ocieplenie dachu, elewacji i poddasza,
●    zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych,
●    osadzenie rur spustowych,
●    schody wraz z balustradą,
●    ogrodzenie,
●    przygotowanie miejsc parkingowych oraz drogi dojazdowej, zagospodarowanie zieleni.

Czym jest stan deweloperski podwyższony?

Stan deweloperski nie jest znormalizowanym pojęciem, co sprawia, że deweloperzy często oferują kilka różnych standardów do wyboru. Stąd też często pojawia się termin „stan deweloperski podwyższony”. Oznacza on wykonanie dodatkowych prac przez dewelopera. Ich zakres również zależy od konkretnej firmy, z którą podpisujemy umowę na zakup nieruchomości. Może to być np.:
●    biały montaż i podłączenie urządzeń sanitarnych,
●    malowanie ścian i sufitów,
●    murowane ściany działowe,
●    wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe i okna o podwyższonych parametrach termoizolacyjności,
●    zewnętrzne rolety antywłamaniowe,
●    balkon z mrozoodporną i antypoślizgową posadzką.
Niektórzy deweloperzy oferują także nowoczesne rozwiązania takie jak technologia smart home.

Stan deweloperski a nieruchomość "pod klucz"

Stan deweloperski nie jest tożsamy z wykończeniem „pod klucz”. Ten drugi standard oznacza kompletną realizację, a więc nieruchomość, w której można od razu zamieszkać bez przeprowadzana jakichkolwiek robót wykończeniowych. Takie mieszkanie lub dom ma już położoną podłogę, pomalowane ściany i wykonane wszystkie podłączenia sprzętu AGD oraz urządzeń sanitarnych. Również tutaj decydująca o zakresie przeprowadzonych prac jest umowa. Jedyną czynnością, jaka pozostanie w gestii nowego właściciela, będzie umeblowanie.
Chociaż opcja „pod klucz” wydaje się bardziej komfortowa, to jest też droższa. Wielu inwestorów woli także samodzielnie wykonać wykończenia tworząc w ten sposób wnętrza zgodnie z własnym uznaniem. Jaki jest więc koszt wykończenia mieszkania lub domu od stanu deweloperskiego?

Ile kosztuje wykończenie stanu deweloperskiego?

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim związane jest z dodatkowymi kosztami uzależnionymi od tego, co uzyskaliśmy od dewelopera. Standard wykończenia ścian, wykończenie łazienki i inne przeprowadzone przez dewelopera usługi zmniejszają zakres prac, które musimy wykonać. Wpływ na cenę ma także to, czy wykonujemy wykończenia sami, czy zatrudniamy specjalistów.
Ważna jest też wielkość mieszkania lub domu oraz jakość materiałów wykończeniowych, z których korzystamy. Aby zmniejszyć ostateczną kwotę, warto przynajmniej część zajęć wykonać we własnym zakresie. Przykładowo malowanie ścian nie wymaga fachowych umiejętności, a jedynie czasu i odrobiny cierpliwości. Oszczędności natomiast będą znaczne.
Należy też sprawdzić prawidłowe działanie instalacji grzewczej oraz wentylacji. W protokole zdawczo-odbiorczym powinna się znaleźć faktyczna data odbioru domu oraz lista zauważonych wad wraz z terminem ich usunięcia. Wszystkie zapisy muszą być także zgodne z prawem.

Zobacz również:
•    Jak ochłodzic mieszkanie w upalne dni?
•    Czy inwestycyjne w nieruchomości to pewna lokata?
•    Jak przygotować się do kupna mieszkania w Krakowie?