Jak przygotować się do kupna mieszkania w Krakowie?
Kupno mieszkania to najczęściej decyzja na całe życie. Dlatego wybór odpowiedniego lokalu powinien być przemyślany i uwzględniać wszystkie za i przeciw. Krakowski rynek nieruchomości to mnóstwo lokali zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Jak jednak przeprowadzić rozsądną analizę, żeby zakup mieszkania nie okazał się chybiony?Jak określić swoje potrzeby mieszkaniowe?
Kupując mieszkanie warto w pierwszej kolejności określić własne potrzeby i preferencje i dopiero na tej podstawie szukać odpowiedniego lokalu. Jest to o tyle istotne, że większość nabywców wiąże się na z bankiem na długie lata poprzez kredyt hipoteczny, a więc jakakolwiek późniejsza zmiana nieruchomości jest skomplikowana.W jakim celu kupujemy mieszkanie? Czy ma być to lokal nowy, a więc z rynku pierwotnego, czy może używany? Jaki metraż wchodzi w rachubę? To tylko kilka podstawowych pytań, które powinien sobie zadać każdy przyszły właściciel. Dobrze też rozważyć liczbę pomieszczeń i ich rozkład oraz lokalizację. Istotna jest nie tylko aktualna sytuacja, ale też zmiany do jakich może dojść w przyszłości np. związane z powiększeniem rodziny. Ograniczeniem będzie również maksymalna kwota, jaką jesteś gotów przeznaczyć na zakup, czy wysokość rat, które możesz uiszczać w ramach kredytu hipotecznego.
Kupno mieszkania – rynek wtórny czy pierwotny?
Mieszkania z rynku wtórnego wcale nie muszą oznaczać gorszej jakości. Wiele z nich przechodzi generalny remont, ale trzeba to przed zakupem zweryfikować. Takie używane lokale są już gotowe do zamieszkania, często też są tańsze od nowych mieszkań. Rodzaj mieszkania jest także dość mocno zależny od lokalizacji. Deweloperzy budują z reguły w odleglejszych dzielnicach i na obrzeżach Krakowa. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby mieszkać bliżej centrum miasta, Twój wybór może zostać ograniczony do starych mieszkań dostępnych np. w kamienicach lub blokach z wielkiej płyty.Niewątpliwą zaletą lokali od deweloperów jest nowoczesne budownictwo. Obiekty powstają zgodnie z restrykcyjnymi normami, charakteryzują się więc dobrą izolacją cieplną co w przyszłości będzie się przekładać na wielkość rachunków za ogrzewanie. Wysokie standardy spełniają też same osiedla, które są zamykane, minitorowane, a dzięki temu znacznie bezpieczniejsze. Często w pobliżu znajduje się również niezbędna infrastruktura, tereny zielone, czy place zabaw dla dzieci.
Czy lokalizacja jest ważna przy wyborze mieszkania?
Lokalizacja w centrum jest korzystna, ale nie wiążąca przy kupnie mieszkania. Kraków to miasto z dobrze rozwiniętą komunikacją miejską i siecią dróg, które umożliwiają w miarę szybki dojazd do serca metropolii. Położenie nieruchomości w którejś z odleglejszych dzielnic nie oznacza też życia na pustkowiu. Znajdziesz tam szkoły, przedszkola, placówki medyczne, sklepy, apteki, restauracje i bary, punkty usługowe, a nawet galerie handlowe. Popularnością cieszą się obecnie takie dzielnice, jak Grzegórzki lub Rakowice.Przy wyborze położenia nieruchomości zwróć też uwagę na dostępność parkingów i garaży, parków i placów zabaw oraz obiektów sportowych. Na komfort użytkowania będzie też miała wpływ obecność w pobliżu tras szybkiego ruchu. Nawet jeśli nie ma ich obecnie warto sprawdzić co przewidują plany zagospodarowania przestrzennego. Dowiesz się z nich także, jak zmieni się okolica i czy w najbliższej przyszłości nie są przewidywane jakieś większe prace budowlane.
Formalności związane z zakupem mieszkania
Jeżeli nie posiadasz gotówki to zakup mieszkania musisz sfinansować kredytem hipotecznym. W tym przypadku niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej oraz wkładu własnego, jak również dostarczenie odpowiednich dokumentów. Istnieje jeszcze kilka alternatyw. Leasing nieruchomości, zakup na działalność gospodarczą, wynajem z możliwością późniejszego wykupu, zakup na raty od dewelopera lub odwrócona hipoteka to najpopularniejsze z nich.W trakcie kupowania mieszkania trzeba dopełnić liczne formalności. Przed zakupem za gotówkę wymagane jest zawarcie umowy kupna w postaci aktu notarialnego. Jest to niezbędne, ponieważ zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, nie można przenieść własności nieruchomości w wyniku umowy sprzedaży zawartej bez formy aktu notarialnego. Konieczne jest także założenie księgi wieczystej (jeżeli wcześniej nieruchomość jej nie posiadała) i dokonanie wpisu. Warto pamiętać, że kupno za gotówkę może się wiązać z kontrolą źródła pieniędzy ze strony Urzędu Skarbowego.
Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego zawsze pojawia się pewne ryzyko. Należy więc dokładnie sprawdzić, czy sprzedający i właściciel mieszkania to jedna i ta sama osoba. Dane te najłatwiej znaleźć w księdze wieczystej (także jej elektronicznej wersji). Możesz też poprosić właściciela o akt notarialny kupna mieszkania, przydział członkowski, zaświadczenie o braku zaległości czynszowych. czy potwierdzenie, że mieszkanie nie należy do środków trwałych firmy (gdy sprzedawca prowadzi działalność gospodarczą). Dzięki temu możesz uniknąć przykrych niespodzianek.
Transakcja kupna mieszkania u potwierdzonego dewelopera jest niewątpliwie bezpieczniejsza. Szukasz lokalu w wysokich standardach i w dobrej lokalizacji? Sprawdź ofertę DOM-BUD!
Zobacz również:
• Wpływ zmian demograficznych na rynek mieszkaniowy
• Mieszkanie w nowoczesnym stylu
• Jak optycznie powiększyć swoje mieszkanie?