Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne?
Mieszkania zlokalizowane na najniższej kondygnacji mają wiele zalet. Jednak u wielu osób budzą też obawy, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Czy faktycznie mieszkanie na parterze wiąże się z ryzykiem ewentualnego włamania i jak można temu zapobiegać?Wady i zalety mieszkania na parterze
Mieszkania położone na wyższych piętrach mogą stanowić poważne utrudnienie dla seniorów, czy lokatorów, którzy mają problemy z poruszaniem się. Zwłaszcza że nie każdy budynek jest zaopatrzony w windę. W przypadku mieszkania położonego na parterze ten problem znika. Położenie mieszkania na najniższej kondygnacji to również spore ułatwienie w trakcie przeprowadzek, czy remontów, kiedy trzeba wnieść do środka jakiś sprzęt. Parterowe mieszkania są też często tańsze od lokali na wyższych piętrach. Obecnie wiele budynków wielorodzinnych ma też własny ogródek, a lokatorzy „parterówek” mają najlepszy do niego dostęp.Taki lokal to jednak nie tylko same korzyści. Jakie są więc wady mieszkania na parterze? Na co dzień uciążliwy może okazać się hałas. Szczególnie problematyczne będzie to w sytuacji, gdy okna wychodzą na ulicę. Dźwięki samochodów, czy rozmowy przechodniów, ale także odgłosy dochodzące z klatki schodowej są irytujące i nie zapewniają wystarczającej prywatności. Znacznie lepiej wygląda to na zamkniętych osiedlach, które są odgrodzone płotem od zewnętrznej części miasta, co przekłada się na większy spokój i ciszę.
Bezpieczeństwo mieszkania na parterze
Obawy przed włamaniem i kradzieżą nie są bezpodstawne. Zgodnie z raportami Policji tylko w pierwszej połowie 2022 roku miało miejsce ponad 35 tysięcy tego typu przestępstw dotyczących domów i mieszkań. W wielopiętrowych blokach to właśnie parter jest najbardziej narażony na ewentualny rabunek. Najbardziej wrażliwym punktem są z reguły okna i drzwi balkonowe. Doświadczony włamywacz potrzebuje zaledwie kilkunastu sekund, żeby je podważyć i dostać się do środka.Jak zabezpieczyć mieszkanie?
Przede wszystkim należy pamiętać o kilku prostych, ale koniecznych czynnościach. Wychodząc z domu, niezbędne jest zamknięcie wszystkich okien, a zwłaszcza drzwi balkonowych. Nie powinno się ich otwierać na oścież nawet nocą, kiedy wszyscy domownicy śpią.Dawniej stosowano zabezpieczenia w postaci krat, obecnie częściej używane są rolety antywłamaniowe. Produkuje się je ze specjalnych materiałów o dużej odporności na rozdarcie, czy zniszczenie. Niektóre modele posiadają też dodatkowe zabezpieczenia w postaci zamków wielopunktowych, czy czujników reagujących na próby manipulacji. Innym polecanym pomysłem są specjalne okna z antywłamaniowymi okuciami, które znacznie trudniej podważyć.
Nowoczesne osiedla najczęściej posiadają monitoring i znacznie trudniej dostać się na nie niepowołanym osobom. Natomiast w starego typu osiedlach dobrze zainwestować w system alarmowy. Niewątpliwą zaletą tej opcji jest fakt, że instalacja nie wymaga przeprowadzania żadnego remontu. Skuteczny i w miarę tani jest system bezprzewodowy. Taki zestaw alarmowy posiada czujki, które można rozmieścić w poszczególnych częściach nieruchomości nawet za pomocą taśmy samoprzylepnej. Bardzo przydatnymi elementami alarmu domowego są czujki otwarcia drzwi, czy okien.
Czy warto zainwestować w mieszkanie na parterze?
Kupno lokali położonych na parterze może budzić obawy związane z bezpieczeństwem. Jak widać, istnieje jednak sporo metod zapewnienia sobie wystarczającej ochrony. Równocześnie mieszkanie parterowe gwarantuje liczne korzyści. Dla osób starszych, czy rodziców małych dzieci zaletą będzie niewielka odległość do drzwi wejściowych. Miłośnicy ogrodów uzyskują łatwiejszy dostęp do terenów zielonych.Największą wygodę i ochronę daje z pewnością nowe budownictwo. Deweloperzy dbają o to, aby nieruchomości posiadały wysokiej jakości izolację, dzięki czemu wychładzają się znacznie wolniej, niż mieszkania starego typu. Takie deweloperskie lokale mają również dobrą izolację akustyczną, a więc skuteczniej odcinają od hałasów z zewnątrz. W nowym budownictwie stosuje się też tzw. wysoki parter. W takim przypadku najniżej położone są różnego rodzaju lokale usługowe, a dopiero powyżej nich znajdują się pierwsze mieszkania. Dzięki temu mieszkanie na parterze jest zarówno komfortowe, jak i dobrze chronione.
Zobacz również:
• Najemca, a wynajmujący – wyjaśniamy różnice i obowiązki
• Home staging – wyjaśniamy, czym jest i dlaczego może Ci pomóc?
• Jak się spakować i ile kosztuje przeprowadzka do nowego mieszkania?