Home staging – wyjaśniamy, czym jest i dlaczego może Ci pomóc?

Łatwy i szybki sposób, aby podnieść wartość nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż lub wynajem? Warto w takim przypadku zainteresować się home stagingiem. Na czym opiera się ta metoda i jak zastosować ją w praktyce?

Na czym polega home staging?

Home staging polega na przygotowaniu mieszkania albo domu w taki sposób, żeby możliwe było podniesienie jego wartości, przy równoczesnym poniesieniu, jak najniższych kosztów. Można to osiągnąć poprzez odświeżenie mieszkania, sprawdzi się też odpowiednia aranżacja wnętrza. W przypadku nieruchomości dla potencjalnych kupujących lub wynajmujących często liczy się pierwsze wrażenie. Celem home stagingu jest także zwiększenie zainteresowania nieruchomością, a więc skrócenie czasu sprzedaży, czy znalezienia najemcy.
Home staging jako trend pojawił się już w latach 70. w Stanach Zjednoczonych i szybko stał się istotnym elementem w branży nieruchomości. Przyczyniło się to do powstania nowej profesji, a przygotowaniem nieruchomości zajmował się home stager. Metoda od kilku lat zdobywa również coraz większą popularność nad Wisłą, a na rynku istnieje wiele firm oferujących tego typu usługi. Chociaż nie wymaga to specjalistycznych umiejętności, to w pracy home stagera niewątpliwie przydaje się znajomość rynku nieruchomości.

Jak przygotować nieruchomość?

Home staging bazuje przede wszystkim na prostych i ekonomicznych metodach. Nie jest więc konieczny generalny remont mieszkania, chyba że właściciel dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi. Taka aktywność wymaga jednak przygotowania i obejmuje kilka etapów. Możesz skorzystać z pomocy osób, które są profesjonalnymi home stagerami, lecz także przeprowadzić to we własnym zakresie.
Na początku pożyteczne jest określenie grupy docelowej, dla której będzie przeznaczona nieruchomość. Potencjalny klient zwraca uwagę na ład i funkcjonalność, dbałość o porządek jest więc podstawową czynnością. Gruntowne sprzątanie sprawi, że Twoje mieszkanie będzie prezentować się świeżo i schludnie.

Sprzątanie i odświeżanie

Ważna jest staranność przeprowadzonych prac. Najemcy i nabywcy są często drobiazgowi i nie ma co liczyć, że nie dostrzegą w kątach pajęczyn, czy kurzu. Dużo osób zwraca uwagę na takie pomieszczenia jak kuchnia, czy łazienka. Należy więc pozbyć się kamienia zalegającego w rogach kafelek, a tym bardziej grzyba. W pokojach wzrok mogą przyciągać plamy na dywanach, zasłonach lub innych materiałach, czy zniszczone meble. Jeśli nie jesteś w stanie ich usunąć to lepiej pozbyć się danego przedmiotu.
Równie istotne jest odświeżenie nieruchomości, które można traktować jako uzupełnienie sprzątania. Zabrudzone ściany warto odmalować, a pomieszczenia porządnie przewietrzyć i zapewnić im neutralny zapach. Nie zapominaj również o naprawieniu wszelkich, nawet drobnych usterek. Popsute zawiasy w drzwiczkach od szafek, niedomykające się szuflady, przepalone żarówki, czy cieknące krany także wpływają na ocenę lokalu ze strony klienta. Sprawność i funkcjonalność lokalu to aspekty, które pozwolą Ci uzyskać za niego wyższą cenę.

Aranżacja nieruchomości

Odpowiednie przygotowanie pomieszczeń odnosi się także do wystroju wnętrz. Możesz przeprowadzić to samodzielnie lub zdecydować się na zatrudnienie fachowca. Mieszkanie, czy dom powinny mieć dobre oświetlenie gwarantujące właściwą ilość światła zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Należy też uczynić je jak najbardziej uniwersalnym, a więc usunąć elementy prywatne, jak zdjęcia, pamiątki czy ubrania. Dzięki temu przyszły właściciel lub najemca łatwiej dostosuje je do swoich potrzeb.
Sprawdzonym pomysłem jest wystrój minimalistyczny. Celem nie jest puste mieszkanie, ale duża ilość przestrzeni, którą klient będzie mógł łatwiej zagospodarować. Można postawić na naturalne dekoracje takie jak obrazki na ścianach, świece, klosze, czy świeże kwiaty. Wystrój powinien być również spójny, a kolorystyka ścian ujednolicona. Stonowane barwy przyciągną większą liczbę osób niż zbyt krzykliwe i różnorodne kolory. Na koniec nie zapomnij o sesji zdjęciowej. Większość ludzi to wzrokowcy, dlatego ważne jest wykonanie dobrych zdjęć nieruchomości.

Czy warto zdecydować się na home staging?

Zadaniem home stagingu jest taka prezentacja nieruchomości, która przyciągnie uwagę jak największej liczby potencjalnych klientów. W większości przypadków wymaga to zaangażowania odrobiny czasu i pracy, ale niekoniecznie pociąga za sobą znaczne wydatki. Równocześnie może sprawić, że lokal zyska na wartości.
Czasem np. w przypadku bardziej zaniedbanych lokali warto zainwestować w pomoc profesjonalnego home stagera. Jednak nawet skorzystanie z tej kosztowniejszej opcji może się opłacać. Najemcy oczekują od nieruchomości pewnego poziomu i jakości, którą specjalista może zapewnić. Sama konsultacja może kosztować kilkaset, a całkowity zakres prac home stagera nawet kilka tysięcy złotych. Wlicza się w nią nie tylko przygotowanie nieruchomości, a więc sprzątanie, odświeżanie i aranżacja, ale również analiza rynku, sesja zdjęciowa, czy wystawianie ofert. Home stager oceni też grupę docelową i dopasuje lokal do jej potrzeb.
Jak pokazują badania z rynku amerykańskiego, właściwie przeprowadzony home staging może nawet o 12% podnieść wartość nieruchomości, a o ponad 40% zwiększa się szansa na jej sprzedaż lub wynajem. Niewątpliwie jest to więc działanie przekładające się na realne korzyści.
Zobacz również:
•    Małe mieszkanie, duże pomysły
•    Mieszkanie w kamienicy czy apartamentowcu?
•    Jak optycznie powiększyć swoje mieszkanie?