Czy kawalerka w Krakowie to dobry pomysł?

Kraków to jedno z najpopularniejszych miast w Polsce. Pełne zabytków, ale również nowoczesnej infrastruktury, miejsc związanych z kulturą, czy rozrywką. Coraz częściej decydują się tu zamieszkać na stałe osoby, które skończyły w Krakowie studia lub znalazły pracę. Czy warto zdecydować się na najmniejsze mieszkania w stolicy Małopolski?

Jakie zalety ma kawalerka?

Ceny mieszkań na rynku nieruchomości szczególnie w dużych miastach to często koszty, na jakie nie może sobie pozwolić przeciętny obywatel. Wprawdzie większe mieszkanie to z reguły mniejsze kwoty za metr kwadratowy jednak ceny kawalerek wciąż pozostają najniższe. Pomimo małej przestrzeni dobra aranżacja może sprawić, że takie małe mieszkanie okaże się wystarczające dla singla, a nawet pary.
Jak wskazują specjaliści kwota za 1 m2 kawalerki są w Krakowie nawet o 15% wyższe niż średnia cena. To sprawia, że dla wielu osób ich kupno nie jest oczywistą decyzją. Mimo to w ostatnich latach kawalerki zyskują na popularności. W wielu przypadkach decydują się na nie inwestorzy, których celem jest posiadanie lokali na wynajem. Często też stają się wyborem dla ludzi, którzy nie byli sobie w stanie pozwolić na wyższy metraż, a mieszkanie w Krakowie z powodu np. pracy było dla nich koniecznością.
Oprócz niższej ceny zakupu mniejszy jest także koszt utrzymania takiego lokalu, czy ewentualny remont. Znacznie prościej i taniej można ją też urządzić. Jeden pokój łatwiej utrzymać w określonym stylu oraz zapewnić wnętrzu spójny design. Dla wielu zaletą będzie też mniejsza przestrzeń do sprzątania.

Urządzanie kawalerki

Nawet w małym mieszkaniu można sprawnie rozplanować strefy i zagwarantować sobie komfort i funkcjonalność. W niektórych przypadkach będzie trzeba je połączyć.  Przykładowo ta sama kanapa po rozłożeniu będzie służyć do spania, a po złożeniu może być elementem strefy relaksu. Wraz ze stolikiem stanie się także miejscem do pracy.
W kawalerce otwarte przestrzenie to niewątpliwie dobre rozwiązanie. Każda dodatkowa ściana, czy ścianka ogranicza i tak niewielką przestrzeń pomniejszając mieszkanie zarówno fizycznie, jak i wizualnie. Nie oznacza to, że należy rezygnować z każdego przepierzenia, po prostu warto zachować umiar. Ciekawym pomysłem może być składany parawan, którym można np. odgrodzić łóżko od reszty pokoju, jeśli w kawalerce mieszka więcej niż jedna osoba i potrzebuje odrobiny spokoju i prywatności.
Zadbaj też o optyczne powiększenie przestrzeni. Pomoże w tym duża szafa zamiast kilku mniejszych, najlepiej z lustrem na drzwiach, które rozświetli pokój i zapewni poczucie głębi. Zresztą więcej światła w kawalerce, także tego słonecznego zawsze jest korzystne. Postaw raczej na minimalistyczne żaluzje lub rolety niż ciężkie firanki i zasłony.
W niewielkim lokalu najczęściej dostępna jest mała kuchnia lub aneks kuchenny. Aby zaoszczędzić miejsce, można go połączyć z jadalnią. Prostym sposobem jest dostawienie dodatkowego blatu oraz podwyższanych stołków barowych.

Czy kupno kawalerki w Krakowie to korzystne rozwiązanie?

Jak wskazują statystyki, Kraków należy do czołówki polskich miast, jeśli chodzi o cenę nieruchomości. Koszty są wysokie zarówno dla mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jak pokazują aktualne raporty stawki za m2 nowego mieszkania w Krakowie to ponad 13 tys. zł. W przypadku kawalerek może to być nawet ponad 18 tys. zł. Dużo zależy też od lokalizacji, w której decydujemy się na zakup. Najdroższe obecnie dzielnice to Stare Miasto, Grzegórzki, czy Zwierzyniec. Najtańsze lokale znajdziesz w dzielnicach Wzgórza Krzesławickie, Bieżanów-Prokocim, czy Nowa Huta.
Czy w takim razie warto kupić kawalerkę w Krakowie? Wszystko zależy od Twoich planów. Mając rodzinę lub planując ją w najbliższym czasie, tego typu lokum może się okazać po prostu za małe, a sama inwestycja chybiona. Jednak dla singli, czy par, które raczej w najbliższym czasie zamierzają skupić się na studiowaniu lub karierze, może to być dobry pomysł. Nie każdy ma oszczędności, by zakupić kawalerkę za gotówkę. Kredyt hipoteczny oznacza konieczność spłaty wysokich rat, równocześnie jednak nie ponosisz wysokich kosztów za wynajem, a po zakończeniu spłaty pozostajesz z własnym mieszkaniem. Kraków to miasto dynamiczne, z ciągle rosnącą liczbą przyjezdnych, czy turystów. Zmieniając w przyszłości lokal na większy, raczej bez problemu znajdziesz chętnych na wynajem kawalerki.
Alternatywą może być też niewielkie mieszkanie dwupokojowe o metrażu zbliżonym do kawalerki. Jak wskazują ankiety, cieszą się one wśród singli dużą popularnością. Choć są odrobinę droższe, to z reguły nie jest to więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych (w stosunku do kawalerki o tej samej powierzchni). Pamiętaj jednak, że zależy to od wielu czynników – lokalizacji w mieście, standardu oraz tego, czy mieszkanie jest nowe, czy używane. Dlatego przed podjęciem decyzji warto uważnie przeszukać wszystkie oferty i poważnie zastanowić się, czego konkretnie poszukujesz.
Zobacz również:
•    Najemca, a wynajmujący – wyjaśniamy różnice i obowiązki
•    Jak urządzić mieszkanie dla seniora?
•    Jak urządzić idealne biuro w domu lub mieszkaniu?