Prywatna garderoba to marzenie niejednej kobiety. Niekończące się zakupy mogą przyprawić o zawrót głowy każdego męża (zwłaszcza gdy spojrzy na stan konta po powrocie ukochanej z zakupowych łowów), ale na tym problem się bynajmniej nie kończy. Problemem szybko może okazać się miejsce, a właściwie jego brak. Z ubraniami jest trochę jak z książkami – ciągle chce się więcej, ciągle kupuje się nowe, a zarówno biblioteczne regały, jak i osobiste garderoby mają ograniczoną pojemność. W poniższym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym nie zginiemy pod lawiną ubrań, a nasze szafy i garderoby będą utrzymane w należytym porządku.
 

Po pierwsze – należy mieć plan

Bez planu ani rusz – to truizm, który ciężko zanegować. Aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, musimy się zastanowić, w jaki sposób chcemy z niego korzystać. O wyglądzie i funkcjach naszej garderoby trzeba myśleć już na etapie projektowania całego domu – pozwoli to uniknąć niepotrzebnych remontów i zaoszczędzić sporo nerwów. Jednocześnie szafa wnękowa pozwoli wykorzystać miejsca pozornie bezużyteczne, zwłaszcza w komplecie z systemem przesuwanych drzwi, które nie zajmują wiele miejsca. Planując zagospodarowanie małej szafy do zabudowy, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, jakiego rodzaju ubrania będziemy tam trzymały – czy będą to jedynie bluzki i spódnice, czy może również ciężkie zimowe płaszcze i zwiewne sukienki na lato.
 

Po drugie – wszystko trzeba dokładnie zmierzyć

W zależności od wyboru rodzaju odzieży przechowywanej w naszej garderobie, na innej wysokości możemy umieścić drążek na wieszaki – spódnice i bluzki potrzebują około 100 centymetrów ponad ziemią, z kolei dłuższe sukienki i odzież wierzchnia wydłużają tę odległość do około 150 centymetrów. Jeśli chodzi o głębokość, to wnęki na ubrania nie powinny być płytsze niż około 60 centymetrów. Sam drążek również powinien mieć nie więcej niż 100 centymetrów – w innym wypadku może się wygiąć pod ciężarem wieszanych na nim ubrań (nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by umieścić drążki jeden nad drugim, co pozwoli podwoić dostępną do wykorzystania przestrzeń wnęki). Jeszcze inaczej wygląda sprawa, jeśli w osobistej garderobie pragniemy trzymać również buty, bieliznę i wszelkiej maści dodatki, jak paski czy krawaty – wtedy musimy skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych do tego elementów, o których przeczytacie poniżej.
 

Po trzecie – porządek przede wszystkim

Regularne utrzymywanie porządku pozwoli nam nie tylko na bezproblemowe znalezienie każdej rzeczy, która może nam być potrzebna na już (nawet bluzki, w której nie chodziłyśmy kilka lat!), ale również sprawi, że w garderobie pomieścimy więcej ubrań. Każdy przedmiot w garderobie powinien mieć swoje z góry ustalone i niezmienne miejsce. Poza drążkiem na wieszaki i klasycznymi półkami na złożone ubrania możemy się zastanowić nad kupnem mniejszych pojemników, w których będziemy mogli przechowywać np. krawaty, paski do spodni lub bieliznę. Przydatne w unikaniu chaosu mogą okazać się również wysuwane półki relingowe, druciane kosze, stelaże na obuwie, ażurowe półki oraz ozdobne pudełka tekturowe lub wiklinowe kosze. W tych ostatnich z powodzeniem możemy przechowywać wszelkiej maści szczotki do ubrań czy pasty do konserwowania butów, a więc przedmioty, z których może nie korzystamy na co dzień, ale które warto mieć pod ręką.
 

Po czwarte – nie bójmy się niekonwencjonalnych rozwiązań

W dzisiejszych czasach nic nie wydaje się niemożliwe. Projektanci wnętrz i architekci prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych pomysłach, dzięki którym nawet najbardziej nieprzystępne przestrzenie uda się z powodzeniem wykorzystać do własnych celów. Kiedyś duże skosy na poddaszu stanowiły prawdziwy problem – dziś możemy tam stworzyć garderobę swoich marzeń dzięki intrygującemu projektowi modułowych systemów wysuwanych pionowych półek, które przypominają ogromne szuflady (często dorównujące wysokości człowieka). Wiszące w środku ubrania i schowane półki będą na wyciągnięcie ręki w każdej chwili.
 

Niekonwencjonalne rozwiązania mogą być kluczem do sukcesu. System szynowy to sprytny sposób na zyskanie dodatkowego miejsca w ograniczonej przestrzeni. Dzięki zamontowaniu półek na szynach możemy wieszać ulubione ubrania w kilku rzędach, a tym samym zaoszczędzić sporo miejsca. System szynowy ścienny pierwszy pozwoli nam dowolnie regulować wysokością zamontowanych półek czy koszy, a także w każdej chwili zmienić ich liczbę. Poza wszystkimi wyżej wymienionymi pomysłami coraz częściej łączy się garderobę z toaletką lub przeznacza na nią część sypialni. Niezależnie od tego, co wybierzemy, możemy być pewne jednego: prywatna garderoba to w dzisiejszych czasach rozwiązanie wygodne i – co równie ważne – proste w realizacji. Każda przestrzeń ma swoje wady i zalety, warto więc zwrócić się do specjalisty, który pomoże nam ją satysfakcjonująco zaaranżować.

Zobacz również: