Do niedawna największą popularnością wśród klientów szukających mieszkania na własność lub pod inwestycję cieszyły się niewielkie kawalerki. Były one poszukiwane w dużej mierze pod wynajem i przez singli oraz studentów. Jednak pandemia zmieniła trochę rynek nieruchomości. Teraz najlepiej sprzedają się mieszkania dwupokojowe.
Coraz lepsza sytuacja finansowa Polaków, wyższe pensje oraz tanie kredyty hipoteczne powinny skłaniać klientów do większego zainteresowania większymi mieszkaniami, takimi powyżej 50 m2. Jednak badania pokazują, że zmieniły się trendy mieszkaniowe naszych rodaków. W zawiązku z pandemią, lockdownem i częstszą pracą w domu Polacy częściej interesują się lokalami do 40-50 m2 z dwoma zamkniętymi pokojami. W takim mieszkaniu bez problemu może zamieszkać rodzina, para, jak również singiel. Duży nacisk kupujący kładą na rozkład pokoi oraz strefę wypoczynku, czyli taras, ogród i bliskość zieleni.
Dla kogo mieszkanie dwupokojowe?
Pomimo tego, że kawalerka wydaje się mieszkaniem idealnym dla singla, to jednak lokal dwupokojowy daje większe możliwości. W jednym pokoju można urządzić sypialnię, a drugi połączyć z aneksem kuchennym w duży salon. Drugi pokój można także wykorzystać jako pomieszczenie gościnne. Mieszkania dwupokojowe to także częsty wybór młodych, bezdzietnych małżeństw. Taki lokal jest wystarczający, aby rozpocząć wspólnie nowe życie i pomieścić wszystkie przedmioty, ubrania i sprzęty. Takie mieszkania są również wybierane przez osoby starsze – małżeństwa w wieku emerytalnym nie potrzebują dużych przestrzeni, a metraż do 50 m2 pozwoli im wydzielić własną strefę prywatną oraz miejsce do przyjęcia gości.
Zalety mieszkań dwupokojowych
Porównując stosunek ceny do metrażu, mieszkania dwupokojowe są zazwyczaj korzystniejsze finansowo. Pomimo tego, że w ostatecznym rozrachunku to kawalerka wydaje się tańsza, to jej cena za m2 może okazać się wyższa niż mieszkania dwupokojowego. Dodatkowo dwa pokoje dają większe możliwości nie tylko osobom samotnym, ale również w przypadku stworzenia związku lub planowania rodziny. Warto również zauważyć, że mieszkanie dwupokojowe łatwiej wynająć, ponieważ jest na nie większy popyt.
Mieszkania dwupokojowe – rosnące zainteresowanie
Mieszkania dwupokojowe cieszą w ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem. To w pewnym sensie spowodowane jest pandemią, która sprawia, że więcej osób pracuje zdalnie i potrzebuje osobnego pokoju, aby w spokoju zająć się pracą. Dodatkowo wielu Polaków inwestuje właśnie w lokale dwupokojowe, ponieważ takie obecnie łatwiej wynająć z powodu większej grupy wynajmujących. Kolejnym powodem dużego zainteresowania takimi mieszkaniami jest także to, że w przypadku, gdy będziemy chcieli je sprzedać, bez problemu znajdziemy kupca. Warto zauważyć także, że lokale mniejsze – do 50 m2 – nie tracą na wartości, ponieważ wciąż są najbardziej poszukiwane. Ciekawym rozwiązaniem mieszkań dwupokojowych są mieszkania na poddaszu. Może być to ciekawa oraz tańsza alternatywa dla młodych małzeństw.
Mieszkania dwupokojowe wiodą prym w ofertach deweloperskich oraz na rynku wtórnym. Obecnie klienci coraz częściej chcą mieć oddzielne pokoje, gdyż częściej przebywają w domach i pracują zdalnie. Na takie mieszkania chętni są single, młode małżeństwa, pary bezdzietne oraz emeryci.
Zobacz również: