Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, które podejmujemy w życiu. Często powiązana jest z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego, którego spłata zajmuje nawet kilkadziesiąt lat. Nic więc dziwnego, że w głowie pojawia się wiele pytań. Jedno z najważniejszych brzmi: rynek pierwotny czy wtórny? Porównajmy obie możliwości.
 

Rynek pierwotny i wtórny

Rynek pierwotny to mieszkania nowe, które dopiero co zostały oddane do użytku. Często deweloperzy, odpowiedzialni za budowę mieszkań na rynku pierwotnym, sprzedają lokale na długo przed rozpoczęciem samej budowy. To właśnie z deweloperem lub reprezentującym go biurem nieruchomości, ustalane są szczegóły samej transakcji.

Z drugiej strony mamy rynek wtórny. Przedmiotem obrotu na nim są mieszkania używane, które pochodzą z tzw. ,,drugiej ręki”. Sprzedającym jest tutaj sam właściciel nieruchomości lub reprezentujący go pośrednik.
 

Rynek pierwotny vs rynek wtórny: stan wykończenia

W przypadku rynku pierwotnego bardzo wiele zależy od samego dewelopera. Najczęściej proponują oni mieszkania w tzw. stanie deweloperskim – tak sprzedawanych jest około 90 proc. nieruchomości. Najczęściej stan deweloperski oznacza zakończenie prac związanych z ociepleniem, doprowadzeniem przyłączy i przygotowaniem ścian, podłóg, elewacji oraz montaż drzwi i okien.

 

Mieszkanie z rynku pierwotnego a wtórnego: cena nieruchomości

Na wstępie warto zaznaczyć jedno: ceny nieruchomości rosną zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Obecnie w większości polskich miast cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym i wtórnym wygląda bardzo podobnie – pod względem wartości i dynamiki wzrostu.

Przykładowo, średnia cena ofertowa mieszkania na rynku wtórnym w Gdańsku wynosi obecnie 10 606 zł/m². Dla porównania, na rynku pierwotnym wartość ta wynosi 10 276 zł/m². Różnica jest więc niewielka.

Nie ma więc co liczyć, że mieszkanie używane będzie tańsze od nowego. Warto mieć świadomość, że nieruchomości z drugiej ręki często znajdują się w atrakcyjnych częściach miasta. Znacznie podbija to ich cenę. 
 

Pierwotny czy wtórny: który rynek wybrać?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jednak w ostatecznym rozrachunku za rynkiem pierwotnym przemawia więcej korzyści. Obecnie powstaje wiele nowych inwestycji, dzięki czemu kupujący mają bardzo szeroki wybór mieszkań o różnej powierzchni, ułożeniu i lokalizacji. Wybór na rynku wtórnym jest znacznie mniejszy. 

Do tego uwzględnić należy koszty wykończenia mieszkania. Kupując stare mieszkanie trzeba się liczyć z koniecznością wykonania generalnego remontu. Jego koszt będzie znacznie wyższy niż urządzenie nowego lokalu.

Zobacz także: