Nawet niewielkie mieszkanie może stać się idealnym miejscem do życia – niepotrzebna jest ogromna przestrzeń, a jedynie umiejętne gospodarowanie nią. Wielki, ale źle zaprojektowany salon może sprawiać wrażenie mniejszego, niż dobrze przemyślany pokoik. Na szczęście odmiana swoich czterech kątów nie musi wiązać się ze sporymi kosztami, a oszczędne i funkcjonalne urządzenie mieszkania to proste zadanie.
 

Maksymalizuj przestrzeń pionową

Wykorzystaj wysokość ściany, dodając strzeliste regały, szafki lub półki, wieszając haczyki na kurtki w korytarzu. Choć puste ściany promują odczuwanie większej przestrzeni, to jednak o wiele gorsze wrażenie robią ciasno poukładane meble lub ustawianie przedmiotów na ziemi. Takie rozwiązanie od razu przywołuje na myśl bałagan, nawet jeśli jest to tylko jeden karton lub skrzynia z ubraniami.

Jeśli masz wysokie mieszkanie, to nie bój się regałów pod sam sufit – oczywiście korzystanie z najwyższych półek może być problematyczne, ale z drugiej strony możesz umieść tam przedmioty, po które rzadko sięgasz. Dodatkowo taki mebel jeszcze bardziej optycznie wydłuży ściany. Tym jednym meblem nie dość, że zyskasz kolejne miejsce do przechowywania, to jeszcze zwiększysz odczuwalną przestrzeń – to się właśnie nazywa oszczędne i funkcjonalne urządzenie mieszkania!
 

Utrzymuj ścieżki ruchu w czystości

Unikaj wpadania na meble, tworząc skuteczny układ. Konstruuj bezpośrednie ścieżki do powszechnie używanych stref i zostawiaj wystarczająco dużo miejsca do manewrowania wokół każdego mebla. Stół na środku pokoju może i wygląda spektakularnie, jednak tylko w naprawdę ogromnych pokojach. W innym razie ciągłe przeciskanie się pomiędzy ścianą a krzesłem będzie wyjątkowo uciążliwe.
 

Zwróć uwagę na to, z których mebli i sprzętów korzystasz najczęściej, a następie utoruj do nich prostą i czystą drogę. Częstym błędem, który bardzo wpływa na funkcjonalne urządzenie mieszkania, jest np. zbyt bliskie ustawienie stolika kawowego, przez co kanapa wydaje się za mała, gdyż trudno wygodnie na niej usiąść. Zamiast kupować większy mebel, wystarczy jedynie we właściwym miejscu ustawić blat.
 

Wybieraj meble o wielorakim zastosowaniu

Oszczędne i funkcjonalne urządzenie mieszkania przejawia się najbardziej w meblach, które kupujesz. Finezyjne wyposażenie może być kuszące i na pewno można sobie pozwolić na kilka elementów, które mają wyłącznie funkcję dekoracyjną, jednak bardzo łatwo wpaść w pułapkę i zaaranżować nimi całe mieszkanie.
 

Staraj się wybierać meble, która mają kilka zastosowań. Stół, który można rozłożyć, będzie świetnie wyglądał i sprawdzał się w przypadku małej rodziny na co dzień, natomiast podczas imprez również pozwoli wszystkim wygodnie usiąść. Rozkładana kanapa, która być może teraz wydaje Ci się zbędna, pewnie nie raz pozwoli na spokojny sen Twoich przyjaciół. Stolik, który może służyć jako miejsce do siedzenia, również jest świetnym sposobem na oszczędzenie nie tylko miejsca, ale i pieniędzy.
 

Zainwestuj w dobre oświetlenie

Światło w największym stopniu wpływa na to, jak czujesz się w swoim mieszkaniu i jak będzie ono odbierane przez gości. Przy mdłym i niewydajnym oświetleniu nawet najpiękniejszy pokój wydaje się zaniedbany i brudy. I chociaż takie lampy mogą pasować do sypialni, w której to przecież masz się wyciszyć, to jednak już w salonie potrafią nie tylko zmniejszyć całą przestrzeń, ale również zaburzyć funkcjonowanie w nim.
 

Bardzo ważne jest to, aby dobrać odpowiednie oświetlenie w zależności od roli, jaką spełnia dany pokój. Jasne i skoncentrowane światło jest niezbędne w kuchni do tego, by móc bezproblemowo przygotowywać posiłki, z kolei w pomieszczeniu gościnnym powinno być ono rozproszone na tyle, by nie męczyło wzroku.
 

Kilka dobrych i zjawiskowych lamp jest w stanie zbudować całą atmosferę w mieszkaniu. Stojące modele świetnie wyglądają przy kanapach i fotelach, więc jeśli chcesz wyeksponować któryś z mebli, to ustaw przy nim właśnie takie oświetlenie. Dodatkowo proste snopy światła optycznie wydłużają przestrzeń, więc można dzięki nim sprawić, że nawet niewielki gabinet zaprezentuje się spektakularnie. Pamiętaj jednak o tym, że długie żyrandole mają odwrotny wpływ, więc wykorzystuj je tylko w otwartych pokojach.
 

Zadbaj o miejsce do przechowywania

Każdy kupiony przez Ciebie będzie gadżet musiał mieć swoje miejsce w mieszkaniu. I choć jest to dość oczywiste w przypadku gadżetów kuchennych i ubrań, to jednak często zapomina się o tym przy większych sprzętach, które muszą znaleźć się w domu. Odkurzacz, mop, wiadra, miski, akcesoria sportowe – to wszystko nie może stać na widoku, a jednak nie zmieści się do każdej komody. Pojemna szafa jest więc tym, o czym warto pomyśleć już na samym początku przeprowadzania się do nowego mieszkania. To dzięki niej będziesz w stanie stworzyć funkcjonalne mieszkanie bez potrzeby powiększania pokoi. Pamiętaj o tym, aby była ona maksymalnie użyteczna – wybierz model z wieloma szufladami i możliwością dopasowywania półek pod Twoje potrzeby.

Zobacz także: