Mieszkając w małym mieszkaniu, takim jak np. kawalerka, powinniśmy zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami, aby nasze mieszkanie sprawiało wrażenie większego.

Małe mieszkanie - jakie ma zalety?

Jeśli Twoje mieszkanie jest małe, powinieneś zadbać o odpowiednią aranżację wnętrza, co powinno pomóc optycznie powiększyć mieszkanie. Jest to o tyle problematyczne, że nasza kompozycja wystroju powinna być odpowiednio skonfigurowana. W małych mieszkaniach niezwykle ważne są detale, które często warunkują odbiór mieszkania przez użytkowników. Jak w takim razie sprawić, żeby nasze mieszkanie sprawiało wrażenie większego niż rzeczywiście jest? 

W małym mieszkaniu zaletą są mniejsze koszty utrzymania. Rachunki za prąd czy ogrzewanie będą o wiele niższe niż w przypadku większych pomieszczeń. Jeśli mieszkamy sami, np. w kawalerce, możemy cieszyć się większą prywatnością niż w przypadku mieszkania współdzielonego ze współlokatorami. Również powierzchnia, o którą musimy dbać jest znacznie mniejsza niż w mieszkaniach o dużych metrażach.

Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o jasne ściany. Jasna kolorystyka ścian sprawia, że lepiej prezentują się w świetle dziennym, a co za tym idzie sprawiają lepsze wrażenie estetyczne oraz przestrzenne.
Optyczne powiększenie wnętrza nie może odbyć się bez odpowiednich źródeł światła. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w połączeniu z jasnymi kolorami nasze mieszkanie lepiej odbija światło, które pada do wewnątrz. Warto w takim przypadku zastosować odpowiednie oświetlenie, np. oświetlenie liniowe, które dodatkowo pozwoli optycznie powiększyć małe mieszkanie.
Do małych mieszkań powinniśmy wstawiać mniej mebli, a jeśli już wybierzemy odpowiednie dla siebie, to najlepiej żeby były z naturalnych materiałów. Jasne kolory mebli np. dębowych idealnie sprawdzają się w małych wnętrzach, mimo swojej większej wagi niż klasyczne meble z płyt wiórowych. Niewielkie mieszkanie można dodatkowo doposażyć w lampy stołowe oraz lustra, które mogą dodatkowo optycznie powiększyć małe mieszkanie.

Optyczne powiększenie wnętrza - co wpływa na przestrzeń w mieszkaniu?

Umeblowanie warto zacząć od podstaw. Poza jasnymi kolorami ścian, warto zadbać o podłogę. Jednolita podłoga optycznie powiększa naszą przestrzeń oraz dobrze prezentuje się na małych powierzchniach. Nasze wnętrze powinno być odpowiednio zaaranżowane, dobrze oświetlone oraz doposażone w lekkie meble, które dodatkowo skomponują się z naszym pomieszczeniem. W małych pomieszczeniach najczęściej królują wystroje w prostych liniach, bez zbędnych ostrych zakończeń oraz załamań.
Każde wnętrze powinno być dostosowane indywidualnie do każdego użytkownika. Poza estetyką należy pamiętać o funkcjach praktycznych. Odpowiednio dobrana szafka pozwoli w wygodny sposób umiejscowić na niej telewizor, dzięki szafie narożnej pomieszczenie zyska dodatkową przestrzeń. Funkcjonalne biurko to miejsce pracy, natomiast stół w kuchni pozwoli na komfort podczas przygotowywania posiłków lub wspólnych, rodzinnych obiadów. 
Również warto zadbać o dodatki, które "ożywią" nasz małe wnętrze. W jasnym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się ciepłe tony, które dobrze skomponują się z jasnymi kolorami ścian oraz jasnymi meblami. Nie może ich być jednak za dużo, ponieważ możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Z czego warto zrezygnować w małych mieszkaniach?

Optyczne powiększenie wnętrza najczęściej stosuje się dla małego mieszkania lub pokoju, którego metraż sprawia, że nie możemy udekorować go według własnego pomysłu. Dodatkowo zbyt dużo elementów może sprawiać wrażenie "przytłoczenia". Wśród wielu świetnych rozwiązań, niezwykle ważnym jest, aby zrezygnować niektórych elementów, które mogą wizualnie zmniejszać nasze mieszkanie. 
Przede wszystkim powinno się stosować dodatki w umiarkowanych ilościach. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ nawet jasne, dobrze oświetlone pomieszczenie może stracić swoje atuty w sytuacji gdy nagromadzimy w nim zbyt wiele elementów. Z pewnością powinniśmy zrezygnować z poziomych pasów, które przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego, czyli pomniejszają wnętrze. 
Kolejnym elementem, którego powinniśmy się wystrzegać są podwieszane sufity. Powinniśmy dążyć do jak najlepszego zagospodarowania przestrzeni, jednak podwieszany sufit zmniejsza nasze wnętrze o kilka centymetrów, co w ogólnym rozrachunku może mieć negatywne przełożenie na wrażenia wizualne.
Wszystkie podane wskazówki sprawdzą się równie dobrze, jeśli posiadasz mieszkanie na poddaszu.

Zobacz również: