Gdy podejmujemy decyzję, by się przeprowadzić, musimy poważnie zastanowić się nad lokalizacją nowego mieszkania. Często jest ona uzależniona od miejsca pracy (zależy nam, by oba miejsca były blisko siebie), niejednokrotnie zależy również od ceny. Zwykło się uważać, że lokale umiejscowione w centrum miasta są droższe, jednak przy odrobinie samozaparcia i dobrej woli z pewnością uda się znaleźć coś w korzystniejszej cenie. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym podpowiemy, jakie są największe zalety mieszkania w centrum miasta.

Dojazd jak marzenie

W większych miastach dojazd do pracy, szkoły czy na uczelnię może stanowić nielichy problem, zwłaszcza w godzinach szczytu. Gdy wszystkie ulice są zakorkowane, dobrze móc wyruszyć z takiejlokalizacji, która pozwoli nam dowolnie wybrać sposób dojazdu w wybrane miejsce. Mieszkanie w centrum to umożliwia – najczęściej to właśnie w tym miejscu splatają się wszystkie linie węzła komunikacyjnego, a my mamy do wyboru przynajmniej kilka alternatywnych tras i środków transportu (tramwaj, autobus, niekiedy również metro). Nie zapominajmy również, że mieszkanie w centrum to również łatwiejsze i bezpieczniejsze powroty do domu nocną porą – większość klubów i knajp zlokalizowana jest przy rynku, a nocne autobusy jeżdżące na obrzeża miasta da się policzyć na palcach jednej ręki.

Mieszkaj w centrum i bądź na bieżąco

W centrum miasta ulokowane są takie budynki użyteczności publicznej, jak ratusz, poczta, czy wiele różnych urzędów. Gdy więc przyjdzie nam coś załatwić, to zamiast przejeżdżać przez pół miasta, wystarczy kilkuminutowy spacer. Na rynku lub Starym Mieście odbywają się również liczne festiwale i koncerty, gdy więc chcemy być na bieżąco z życiem kulturalnym miasta, to mieszkanie w centrum nam to znacznie ułatwi. Jeśli przyjadą do nas znajomi i postanowimy zabrać ich na elegancką kolację, to odpowiedni ku temu lokal znajdziemy najpewniej właśnie w samym środku naszej metropolii.

Prestiż

Jak już wspomnieliśmy – mieszkania, które znajdują się w centrach dużych miast często są droższe od podobnych metrażowo lokali, znajdujących się w mniej pożądanych dzielnicach. Lokalizacja wpływa na cenę, a cena podnosi prestiż, dodaje ekskluzywności lokalowi. Wizerunek w oczach innych to dla niektórych wystarczający powód, by szukać mieszkań w centrum miasta. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i tego co chcemy osiągnąć – jeśli szukamy komfortu psychicznego, związanego z faktem, że nie będziemy musieli dojeżdżać do pracy w największych korkach lub żyć na poziomie, to w obu przypadkach możemy wybrać mieszkanie w centrum miasta.