Parapet znajduje się w większości pomieszczeń w mieszkaniu. To często niedoceniany element przestrzeni, a szkoda, ponieważ można go bardzo ciekawie zaaranżować. Parapet pozwala także zyskać dodatkowe miejsce.

 

Nie warto zapominać o parapecie w pomieszczeniu, szczególnie gdy mieszkanie jest małe i trzeba wykorzystać każdy metr przestrzeni z rozwagą. Można sprawić, że parapet będzie nie tylko efektowny, ale również funkcjonalny. Przedstawiamy 5 pomysłów na jego wykorzystanie.
 

1.Klasyczna aranżacja parapetu

Parapet w polskim mieszkaniu najczęściej kojarzy się z kwiatami i roślinami. To najpopularniejszy sposób zagospodarowania tego dodatkowego miejsca w przestrzeni. Rośliny doniczkowe pojawiają się na parapecie często bez względu na to, czy pomieszczeniem jest kuchnia, pokój czy sypialnia. Taki sposób aranżacji wynika po prostu z polskiej tradycji. W przeszłości parapety często były zasłonięte długimi firankami. Dziś zamiast firanek nierzadko pojawiają się żaluzje i rolety, które odsłaniają parapet. Można zatem pokusić się o ciekawą aranżację nawet z roślinami i doniczkami.
 

2.Dodatkowa półka

Szczególnie małe mieszkanie lub kawalerka wymagają precyzyjnego planowania przestrzeni, żeby pomieścić całe wyposażenie. Parapet można wykorzystać doskonale jako dodatkową półkę. Warto przy tym użyć nie tylko przestrzeni na parapecie, ale również pod nim (pod warunkiem, że nie ma tam grzejnika), gdzie można umieścić zrobioną na zamówienie szafkę (otwartą lub zamykaną). Na takim parapecie i pod nim można ustawić książki, pamiątki, ramki ze zdjęciami, różne bibeloty itp. Takie rozwiązanie jest funkcjonalne i uniwersalne, sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
 

 3.Blat roboczy

W nowoczesnych aranżacjach kuchni parapet okienny staje się coraz częściej przedłużeniem blatu roboczego. Takie rozwiązanie nie tylko jest bardzo estetyczne, ale również pozwala zyskać dużo dodatkowego miejsca w nawet bardzo małej kuchni. Parapet można zamienić na blat roboczy, gdzie będzie obrabiana żywność wykorzystywana potem do różnych dań. To jednak nie wszystko. W przypadku szerokiego parapetu istnieje możliwość wpuszczenia w jego powierzchnię zlewu, a pod parapetem umieszczenia piekarnika, małej lodówki podblatowej lub szafki.
 

 4.Miejsce do pracy

Parapet w pokoju można łatwo wykorzystać jako miejsce do pracy. Przy głębokiej wnęce okiennej i wysokości co najmniej 72 cm od podłogi parapet stanie się wygodnym i funkcjonalnym biurkiem. Można będzie położyć tam laptop, przybory biurowe i inne potrzebne akcesoria. Pewnym problemem może być widok za oknem, który potrafi rozpraszać czy odciągać uwagę, ale można się przed tym uchronić opuszczając na przykład roletę. Jeśli wnęka okienna nie jest zbyt głęboka, można zastosować rozkładany parapet, który będzie służył jako stolik lub biurko.
 

 5.Miejsce relaksu

Parapet można zaaranżować również jako miejsce relaksu i wypoczynku. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też transformacja parapetu w wygodne siedzisko przy oknie. Tutaj można puścić wodze fantazji. Takie siedziska mogą przybierać różne formy i można wykorzystać do ich budowy różne materiały. Ważne jednak, żeby siedzisko pasowało do stylu całego pomieszczenia, było trwałe i przede wszystkim – wygodne.
 

Parapet to przestrzeń, którą można łatwo wykorzystać w zależności od potrzeb i jednocześnie nawiązać do wystroju całej przestrzeni. Warto się zastanowić, w jaki sposób zagospodarować parapet, żeby zyskać funkcjonalne przedłużenie pomieszczenia.
 

Zobacz również: Małe mieszkanie to nie problem-pomysły na wykorzystanie małej przestrzeni