Stan powietrza w mieszkaniu jest niezwykle istotny nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla samopoczucia. Oprócz zadbania o usunięcie z niego zanieczyszczeń, równie ważne jest utrzymywanie prawidłowej temperatury w pomieszczeniach. Jak możesz poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniu, by poczuć się lepiej?
1. Regularne wietrzenie pomieszczeń
Jednym z najlepszych sposób na oczyszczanie powietrza w mieszkaniu jest zadbanie o wietrzenie pomieszczeń. Nie jest przy tym powiedziane, że czynność ta jest zarezerwowana wyłącznie na ciepłe miesiące – można to robić bowiem nawet w zimie, o ile jakość powietrza na zewnątrz na to pozwala. Niska temperatura jest zabójcza dla roztoczy, więc otwieranie okien w grudniu jest również wskazane.
Jeśli na zewnątrz nie ma smogu, możesz z powodzeniem regularnie wietrzyć mieszkanie na zasadzie krótkich przeciągów. Sposób ten ma sporo pozytywów – jedynie alergicy powinni go sobie podarować w okresie pylenia roślin. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz do budynku jest podstawą jego prawidłowego funkcjonowania, ponieważ umożliwia zatrzymanie niebezpiecznego dla zdrowia procesu, jakim jest zawilgocenie pod wpływem rozwoju grzybów i pleśni.
2. Jonizacja powietrza
Urządzenia elektryczne, z którymi mamy do czynienia na co dzień, wytwarzają jony dodatnie, które niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Pracujące w naszym otoczeniu sprzęty takie jak: komputery, radia, czy telewizja, jak również unoszący się w powietrzu dym papierosowy i spaliny, sprawiają, że czujemy się zmęczeni i bardziej narażeni na ból głowy. Tymczasem dobry wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne mają jony ujemne, które wytwarzane są na przykład przez fale morskie, promienie słoneczne oraz w czasie wyładowań atmosferycznych po burzy. Jak możesz zadbać o pozytywne jonizowanie powietrza w mieszkaniu? Dobrym pomysłem są bryły z soli kamiennej, na przykład w postaci lamp. Jeśli wolisz polegać na technice, wybierz kupno jonizatora.
3. Sprawdzanie wentylacji i wyciągu kuchennego
W łazience i kuchni panują warunki sprzyjające rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów. Z tego względu niezwykle istotne jest regularne sprawdzanie, czy system wentylacji w mieszkaniu działa bez zarzutu. Z tych samych powód ważne jest także sprawdzanie wyciągu kuchennego – nawyk ten pozwoli Ci na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z jedzenia.
4. Sprzątanie mieszkania
Nic nie zastąpi systematycznego sprzątania mieszkania: odkurzanie i wycieranie mebli z kurzu zapobiega unoszeniu się zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Oczyszczanie powietrza z kurzu jest zwłaszcza potrzebne dla osób, które są podatne na alergie.
5. Rośliny w mieszkaniu
Naturalną pomocą w oczyszczeniu powietrza w mieszkaniu są rośliny, które wzbogacają pomieszczenia w tlen. Musisz mieć jednak świadomość, że niektóre gatunki mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt i małych dzieci ze względu na zawarte w nich substancje toksyczne. Według niektórych naukowców rośliny nie tylko wpływają na oczyszczenie powietrza, ale i poprawiają nasz nastrój. Rośliny, które bez obaw możesz umieścić w swoich pomieszczeniach, to:
- bluszcz pospolity,
- daktylowiec niski,
- paprotka,
- aloes,
- dracena obrzeżona,
- begonia,
- chryzantema,
- zielistka Sternberga,
- palma bambusowa,
- figowiec sprężysty,
- palma areka.
6. Oczyszczacze powietrza
Dla wielu osób nieodzownym sposobem na zadbanie o czyste powietrze w otoczeniu jest zakup oczyszczacza powietrza. Na rynku mamy obecnie wiele modeli z różnych firm, które różnią się parametrami. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja sprzętu, polegająca na regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów.
7. Nawilżanie powietrza
Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach niekorzystnie odbija się na skórze – zaczyna swędzieć i piec. Suche powietrze sprawia także, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje układu oddechowego. Aby do tego nie dopuścić, ważne jest zadbanie o prawidłowy poziom wilgoci w pomieszczeniach, np. poprzez zakup nawilżacza lub rozwieszenie nasączonych wodą ręczników na kaloryferach.
Co prawda nie da się usunąć w 100 procentach zanieczyszczeń ze swojego otoczenia, to jednak można znacznie wpłynąć na jego jakość. Oprócz sposobów wymienionych powyżej, zawsze warto spróbować aromaterapii, która poprawia przy tym także samopoczucie.