Mieszkanie na wynajem czy własne lokum? Zalety i wady każdego rozwiązania w kontekście Krakowa

Zakup mieszkania to rozwiązanie, które wielu osobom wydaje się najlepszym pomysłem na własne lokum. Nie każdy jednak jest w stanie otrzymać kredyt hipoteczny. Nie wszyscy też chcą się wiązać na całe życie z jednym miastem. Alternatywą jest wynajem mieszkania. Jakie są zalety oraz wady jednej i drugiej opcji w kontekście Krakowa?

Czy wynajmowanie mieszkania to dobry pomysł?

Wynajem mieszkania to najprostszy sposób, jeśli chcesz przeprowadzić się do konkretnego miasta takiego, jak Kraków. W większych metropoliach zawsze jest duża liczba ogłoszeń dla najemców. Dla każdego, kto nie jest do końca przekonany, czy zamierza związać się z danym miastem na dłuższy czas to właściwie jedyna sensowna opcja. Chętnie korzystają z niej więc osoby ceniące sobie niezależność i nielubiące przywiązywać się do jednego miejsca. Zalety wynajmu doceni też każdy, kto często podróżuje za granicę, wyjazd nie będzie się bowiem wiązał z koniecznością płacenia rat kredytu hipotecznego ani obawą o to, co w tym czasie stanie się z posiadanym domem, czy mieszkaniem.
Gdy zdecydujesz się wynajmować mieszkanie to nie musisz przejmować się urządzaniem wnętrza. To, aby lokal nadawał się do użytkowania jest obowiązkiem właściciela. To on musi zadbać o wystrój, remonty i meble, zająć się wyposażeniem mieszkania i jego przystosowaniem do potrzeb lokatorów. Właściciel mieszkania jest też odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju naprawy sprzętów AGD.
Jednak w przypadku, gdy szukasz większej stabilizacji wynajem mieszkania może się okazać niezbyt dobrym pomysłem. Właściciele mieszkań mogą w każdej chwili zrezygnować z umowy, a najemca będzie musiał się wyprowadzić. Nie masz też większego wpływu na standard, wykończenia, czy rozkład pomieszczeń. Miesięczna kwota za wynajem, szczególnie w dużych miastach, jak Kraków jest też niejednokrotnie zbliżona do raty kredytu hipotecznego. Czy w takim wypadku nie lepiej zdecydować się na zakup nieruchomości?

Własne mieszkanie – zalety i wady

Kupno mieszkania rzadko kiedy odbywa się za gotówkę. Większość ludzi zainteresowanych własnymi czterema ścianami musi skorzystać ze wsparcia banku w postaci kredytu hipotecznego. To umowa wiążąca najczęściej na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Jednak dla każdego, kto poważnie rozważył ewentualności i zdecydował się związać swoją przyszłość z danym miastem posiadanie mieszkania na własność staje się atrakcyjną alternatywą. Taką inwestycję można też przekazać następnym pokoleniom. Jest to rozwiązanie popularne zwłaszcza wśród osób, które mają unormowaną sytuację, a więc np. zatrudnienie, czy rodzinę.
W przypadku zakupu mieszkania na pierwotnym lub wtórnym rynku nieruchomości zyskujesz własną przestrzeń, którą możesz zaaranżować według potrzeb i uznania. Jako nabywca decydujesz o wystroju wnętrza, rodzaju, czy ilości mebli, a przed zakupem możesz dokładnie wybrać lokal z najodpowiedniejszym rozkładem pomieszczeń. Pieniądze, które idą na spłatę kredytu hipotecznego są w przeciwieństwie do tych za czynsz najmu lokatą we własną nieruchomość.
Warto jednak pamiętać, że są to kwoty porównywalne jednak nieidentyczne. Sprawdźmy to na przykładzie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m2 w Krakowie. Średni koszt najmu bez opłat administracyjnych i licznikowych to 3 tys. zł. Natomiast rata kredytu na zakup mieszkania (przy uwzględnieniu 10% wkładu własnego i 10% oprocentowania oraz 35-letnim okresie spłaty) wynosi ponad 4600 zł. Różnica przekracza więc 1600 zł, co dla wielu lokatorów może mieć istotne znaczenie.

Wynajem mieszkania a kupno – o czym jeszcze warto pamiętać?

Kredyt hipoteczny to długoletnie zobowiązanie finansowe dlatego decyzję o jego wzięciu należy dobrze przemyśleć. Dodatkowe opłaty w tym przypadku to obowiązkowy wkład własny w wysokości od 10 do 20%, podatek od czynności cywilno-prawnych, taksy notarialne, czy opłaty sądowe. Najczęściej więc już na starcie należy mieć przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Choć z powodu podwyżek stóp procentowych raty kredytu mogą wzrastać to opłaty za najem mieszkania także nie stoją w miejscu. Systematyczne spłacanie własnego lokum daje też większe poczucie bezpieczeństwa na przyszłość. Nie należy jednak zapominać, że niespłacanie kredytu hipotecznego przez dłuższy czas może się zakończyć zajęciem mieszkania przez bank. Trudno więc jednoznacznie wskazać co jest lepsze – kupno czy wynajem. To zależy od twojej perspektywy na takie kwestie, jak chęć stabilizacji w konkretnym mieście, czy możliwości finansowe.
Kraków to miasto, które, jako miejsce zamieszkania ma wiele zalet. Należy do największych rynków pracy w Polsce, a więc znalezienie tu zatrudnienia nie stanowi dużego problemu. To jeden z powodów dla których warto tu kupić mieszkanie. W Krakowie mieści się także wiele uczelni wyższych, a z wynajmu mieszkania chętnie korzystają studenci. Każda z opcji ma więc swoich zwolenników, ale z pewnością nie można powiedzieć, że inwestycja w kupno nieruchomości w stolicy Małopolski to chybiony pomysł.

Zobacz również:
•    Dlaczego najlepiej sprzedają się mieszkania dwupokojowe?
•    Dlaczego warto mieć mieszkanie z balkonem?
•    Wybór mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?