Szukasz oryginalnych mebli ogrodowych, ale nie chcesz wydawać na nie fortuny? Masz żyłkę do majsterkowania i cenisz sobie własnoręcznie wykonane przedmioty? Starasz się żyć ekologicznie i w zgodzie z naturą? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś lub odpowiedziałeś twierdząco, to oznacza tylko jedno – wszystko wskazuje na to, że meble ogrodowe wykonane z palet są dla Ciebie. Zapoznaj się z poniższym tekstem, by poznać TOP5 praktycznych inspiracji do ogrodu w temacie mebli z palet!
 

Jakie meble zbudujemy z palet?

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale z palet ogrodowych można zrobić zarówno stoły, jak i różnego rodzaju miejsca siedzące, między innymi ławki i krzesła (nie tylko do ogrodów, ale również mieszkań). Wystarczy położyć na sobie dwie palety (dla ciekawszego efektu można zrobić to trochę „krzywo”, by krawędzie się przecinały pod kątem), by otrzymać stolik o wysokości 30 cm. Gdy wolną przestrzeń pomiędzy panelami zabijemy listwami, to otrzymamy jednolitą powierzchnię, która będzie nam służyć jako blat stołu. Jeśli chcemy uzyskać wyższy stół, to po prostu wykorzystajmy więcej paneli.
 

Ta sama zasada dotyczy tworzenia siedzisk – zamiast jednak dokładać panele w pionie, łączymy panele w poziomie, by na jednym siedzisku zmieściło się kilka osób (niczym na sofie do salonu). Chcąc uzyskać oparcie – postawmy paletę pionowo i przybijmy do reszty konstrukcji. By zapewnić sobie odpowiedni komfort, połóżmy na palety wygodny materac lub obijmy je materiałem z pianką. Dzięki temu każdorazowe korzystanie z własnoręcznie wykonanych mebli będzie nam sprawiało przyjemność.
 

Kwietniki i doniczki

Jednak to nie wszystkie możliwości, jakie dają palety – możemy też z nich zrobić kwietnik na kwiaty balkonowe lub tarasowe (polecamy nasz tekst, w którym pisaliśmy, jak zaaranżować mały ogród i jakie kwiaty wybrać na taras lub balkon). Ponownie musimy zabić listwami wolną przestrzeń między listwami, a tak powstałe dno doniczki wypełnić folią.
 

Jakie palety wybrać i co zrobić z drewnem?

Do skonstruowania własnych mebli ogrodowych najlepiej wybrać europalety trójwarstwowe o wymiarach 120 x 80 x 14,4 cm. Są wytrzymałe, zbudowane z grubych deszczułek i wzmocnione w narożnikach. Przed użyciem drewno należy dokładnie wyheblować (najlepiej szlifierką oscylacyjną z papierem ściernym o różnej ścierniwie), by pozbyć się wszystkich drzazg i nierówności, należy również uważać na wystające gwoździe. Tak przygotowane drewno możemy pomalować na dowolny kolor (farbę najlepiej pokryć substancją impregnującą). Tak przygotowane meble powinny nie tylko zaspokoić nasze potrzeby estetyczne, ale również służyć nam przez wiele lat.