Komórka lokatorska – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Komórka lokatorska to praktyczny element wielu nieruchomości. W starszym budownictwie potocznie nazywano ją "piwnicą" i na każde mieszkanie w bloku przypadało jedno takie pomieszczenie. Choć wielu osobom kojarzy się z niewielką przestrzenią pełną kurzu i pajęczyn to w nowo powstających nieruchomościach można znaleźć już znacznie wyższy standard. Co warto wiedzieć o komórce lokatorskiej?Czym są komórki lokatorskie?
Lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (takimi, jak kuchnia, łazienka, przedpokój, ganek, schody wewnętrzne, czy antresola) musi stanowić jedną całość. Komórka lokatorska to natomiast pomieszczenie przynależne do danego mieszkania i może znajdować się osobno od nieruchomości. Kwestię komórek lokatorskich reguluje ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388). Zgodnie z artykułem 2 ustęp 4 tej ustawy do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej pomieszczeniami przynależnymi.Co wynika z tego zapisu prawnego? Przede wszystkim status pomieszczenia przynależnego sprawia, że komórka jest uwzględniana przy obliczeniu udziału właściciela mieszkania w nieruchomości wspólnej. Ma to znaczenie w trakcie głosowań na forum wspólnoty mieszkaniowej. Komórki lokatorskiej dotyczy także podatek od nieruchomości. Jego stawka jest identyczna jak w przypadku lokalu mieszkaniowego. Pomieszczenie musi być też odpowiednio zaznaczone na rzucie kondygnacji budynku będącego załącznikiem do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu.
Status komórki lokatorskiej a sprzedaż mieszkania
Przy sprzedaży lokalu mieszkalnego komórka (podobnie jak inne pomieszczenia przynależne) stanowi jego część składową. Nie może być ona objęta innymi przepisami niż mieszkanie. Nie da się więc sprzedać lokalu bez komórki lokatorskiej. Możliwe jest jednak jej niezależne wynajęcie, na podobnej zasadzie, jak w przypadku wynajmu poszczególnych pokoi. Dodatkowo przychody z wynajmu prywatnej komórki lokatorskiej mogą być objęte ryczałtem ewidencjonowanym z niską stawką.Komórka może też być powierzchnią przynależną do miejsca postojowego w hali garażowej (z założoną osobną księgą wieczystą). Także w takiej sytuacji nie można jej sprzedać oddzielnie. Warto też pamiętać, że na rynku wtórnym łatwiej znaleźć lokal mieszkalny wraz z przynależną do niego komórką lokatorską. Nie stanowi to reguły, jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie.
Jakie komórki lokatorskie wybrać?
Komórkę lokatorską najczęściej lokuje się w hali garażowej lub piwnicy. Znacznie rzadziej zdarzają się takie pomieszczenia ulokowane na piętrze. Takie rozwiązanie stosowane jest głównie w apartamentowcach.Istnieje kilka rodzajów komórek ze względu na materiały, czy konstrukcję. Wciąż popularne są komórki murowane, ale to nie jedyne rozwiązanie. Często do rozdzielenia pomieszczeń wykorzystuje się systemowe panele z profili stalowych ocynkowanych. Ich zaletą jest odporność na korozję i ogień oraz niewielki rozmiar. Przegrody systemowe mogą też posiadać takie rodzaje wypełnienia, jak:
● ażurowe – dobra wentylacja pomieszczenia, mniejsze zawilgocenie,
● pełne – całkowita prywatność, wentylacja poprzez szpary przy podłodze i suficie,
● kratowe – pełna wentylacja, duża oszczędność przestrzeni, ale mało prywatności.
Przy pełnych przegrodach każda komórka powinna mieć zapewnione wewnętrzne źródło światła. W systemach ażurowych najczęściej jest jedno oświetlenie na korytarzu.
Dla wielu mieszkańców istotne jest bezpieczeństwo. Komórka jako dodatkowa przestrzeń może posłużyć nawet do przechowywania cennych przedmiotów pod warunkiem, że jest właściwie chroniona. Komórki na piętrach są bezpieczniejsze, ochronę stanowi też monitoring.
Czy warto posiadać komórkę lokatorską?
Niewątpliwie posiadając powierzchnię przynależną taką, jak komórka lokatorska dużo zyskujesz. Przede wszystkim masz do dyspozycji rezerwowe miejsce, które możesz wykorzystać do przechowywania różnych rzeczy. W komórkach lądują materiały budowlane i wykończeniowe, płytki, farby, czy panele podłogowe pozostałe po remoncie mieszkania. Wiele osób przeznacza też popularną piwnicę, jako miejsce na przetwory. W starszych budynkach najczęściej dostępne są komórki o powierzchni od 2 do 4 m2. W nowych blokach zdarzają się też większe komórki, może się to jednak wiązać z dodatkowymi kosztami.Nie zawsze bowiem komórka jest uwzględniona w cenie mieszkania. W nowym budownictwie ich koszt może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Niejednokrotnie deweloperzy pobierają jednak tylko symboliczną opłatę. W większości przypadków płaci się za pewien standard, a więc pomieszczenie wykonane z wysokiej jakości materiałów, ze stalowym zamkiem i oświetleniem, które prezentuje się znacznie lepiej, niż klasyczne piwnice w PRL-owskich blokach.
Zobacz również:
• Meble ogrodowe z palet top 5 inspiracji do ogrodu
• Małe mieszkanie to nie problem - pomysły na wykorzystanie małej przestrzeni
• Ile kosztuje wynajem mieszkania w Krakowie?