Kawalerki mają tysiące zalet, jednak mają ograniczona przestrzeń. Jeśli nie jest ona odpowiednio zagospodarowana, wygląda na zagraconą i pozbawioną harmonii. Na szczęście istnieje kilka prostych sposób, by tego uniknąć i cieszyć się nowoczesnym, funkcjonalnym wnętrzem. Wiele z nich nie wymaga posiadania ogromnych funduszy czy zatrudniana ekipy remontowej.

 

Nieoczywiste meble

Nie jest możliwe, by kawalerce miałoby się znaleźć wszystko to, co w trzypokojowym mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że trzeba ograniczyć się tylko do podstawowych mebli, takich jak kanapa, szafa i biurko. Przy odrobinie fantazji i dzięki skorzystaniu z innowacyjnych mebli, w kawalerce znajdzie się miejsce nawet na ogromny stół, przy którym ugości się całą rodzinę. Kluczem jest tu wielofunkcyjność.

Jeszcze kilka lat temu meble, które określało się modelami „3 w 1” osiągały horrendalne ceny. Dziś jednak rozwiązania te są o wiele tańsze, dzięki czemu można sobie na nie pozwolić nawet na początku swojego dorosłego, samodzielnego życia.

Na uwagę zasługują tu np. biurka posiadające boczne panele, które przy codziennym użytkowaniu można schować, by stoisko do pracy zajmowało niewiele miejsca, a z kolei podczas imprezy rozłożyć, by wygodnie zasiadło przy nim kilka osób. Kolejnym świetnym rozwiązaniem są modułowe kanapy, do których można dobrać takie elementy, by idealnie pasowały one do kształtu kawalerki. Mogą one służyć zarówno jako miejsce do spania, jak i modny fotel, podnóżek czy stolik kawowy.

 

Odważnie wydzielanie stref

Stworzenie różnych stref do życia w mieszkaniu może sprawić, że przestrzeń w kawalerce nie będzie już przypominać jednego pokoju. Nie trzeba ustawiać regału lub szafy na środku, aby osiągnąć taki efekt. Lepiej sprawdzi się tu zabawa kolorami, dekoracjami i wykończeniami.

I tak drewniany, solidny stolik kawowy określa obecność salonu i zakotwicza strefę. Żółta sofa staje się przytulnym punktem, a pastelowe ozdoby na ścianach i delikatne biurko wyznaczają miejsce do pracy. Tym oto sposobem podkreśliło się trzy różne funkcje kawalerki i otrzymało ciekawszą przestrzeń.

Decydując się na taki zabieg trzeba pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest uzyskanie harmonii. I choć strefy mają się znacząco od siebie różnić, to jednak nie powinny być od siebie oderwane. Jeśli więc ich określaniu mają pomóc różne meble, to jednorodna podłoga i kolor na ścianach będą prezentować się najlepiej. Jeśli natomiast to dywany i odmienne tapety mają definiować strefy, to warto trzymać się wyposażenia utrzymanym w jednym stylu.

 

Wygodne miejsce

Wiele osób posiadających kawalerki nie spędza w nich zbyt wiele czasu, ponieważ czują się przytłoczeni meblami, dekoracjami i sprzętami. Tak, to wszystko musi się znaleźć na niewielu metrach kwadratowych, jednak ich umieszczenie ogrywa tu najważniejszą rolę. Mieszkanie musi być wygodne, funkcjonalne, pożyteczne i adekwatne do stylu życia swojego właściciela.

Kawalerki urządza się tak, by utworzyć na środku pokoju jedną ścieżkę, po której można się przemieszczać do kuchni i łazienki. Taki układ jest jednak bardzo często zarezerwowany dla sypialni czy pokojów dziecięcych. Dlatego często wchodząc do tak umeblowanej kawalerki ma się ważenie, że czegoś brakuje, że pomimo pustego miejsca na środku, przestrzeń nie jest odpowiednio zagospodarowana.

Już ogromne wrażenie może zrobić ułożenie kanapy nie pod ścianą, a w poprzek pokoju (oczywiście, jeśli takie rozwiązanie ma sens). Nie tylko odzieli się w ten sposób strefy, ale również sprawi, że w kawalerce pojawią się trzy ścieżki. Wbrew pozorom zwiększa to także optycznie przestrzeń, ponieważ nie wszystko będzie od razu widoczne, dzięki czemu ma się odczucie „odrywania” nowych zakamarków.

 

Wyposażenie na wysokim poziomie

Nie do końca chodzi tu o jakość mebli, a o umiejscowienie ich. Warto aranżować meble w sposób, który ułatwi poruszanie się po pokoju. Jednym z pomysłów na urządzenie swojego małego mieszkania jest optymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni, czyli również i ścian. Świetnie więc spisują się meble, które znajdują się nad podłogą, co doprowadzi do zmniejszenia bałaganu i może stanowić też jedyny element dekoracyjny. Pomysły z tego zakresu obejmują półki, które mogą „przepływać” nad drzwiami, naścienne biurka, a nawet dość spore kredensy, które dzięki temu, że „lewitują” nabiorą lekkości i dodadzą pomieszczeniu uroku.

 

Eksperymentowanie popłaca

Kupowanie mebli tylko po to, żeby za chwilę je oddawać, bo okazały się zbyt duże lub nieprzydatne, to nie jest dobry pomysł na osiągnięcie idealnie wymarzonej kawalerki, jednak też nie można bać się zabawy z urządzaniem swojego wnętrza. Mieszkanie ma się podobać właścicielom i to oni muszą się w nim czuć najlepiej. Wiele osób wykorzystuje gotowe schematy dostępne w branżowych katalogach i choć nie ma w tym nic złego, to jednak trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie „co najbardziej mi się podoba?”. Warto łączyć różne style i wybierać z nich to, co optymalne i użyteczne.