Kupno mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. To inwestycja na lata, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Dokonując wyboru lokalu mieszkalnego, należy brać pod uwagę teraźniejsze oczekiwania, ale i przyszłościowe plany jego użytkowania. Na co zwracać uwagę? Jakie mieszkanie będzie odpowiednie dla singla, a jakie dla Pary lub rodziny z dziećmi? Postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Pierwszą i podstawową kwestią godną zastanowienia, zanim kupisz mieszkanie, jest ocena Twojej zdolności kredytowej. Gdy ją ustalisz i będziesz znał kwotę, o jaką możesz wnioskować, skorzystaj z kalkulatora kredytu mieszkaniowego. Obliczysz dzięki niemu wysokość rat, jakie będziesz spłacać co miesiąc. Ocena możliwości finansowych określi i ograniczy poszukiwania wymarzonego lokalu do tych osiągalnych.
Jakie mieszkanie dla singla
Singiel dokonujący wyboru mieszkania powinien wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze – metraż i liczba pokoi. Mieszkanie o powierzchni 35 metrów kwadratowych jest optymalnym rozwiązaniem. Takie mieszkanie ma wystarczającą przestrzeń, zarówno dla jednej, jak i dwóch osób. Jeśli jesteś osobą spędzającą większość czasu poza domem, twoje potrzeby zaspokoi niewielkie mieszkanie, jednopokojowe lub z aneksem kuchennym. Mieszkania z osobną kuchnią, jeśli mają być komfortowe, powinny mieć minimum 25 metrów kwadratowych. Jeżeli masz odpowiednie możliwości finansowe, zastanów się nad zainwestowaniem w trochę większy, dwupokojowy lokal. W jednym z pomieszczeń warto wygospodarować przestrzeń na strefę biurową lub gościnną, w drugim natomiast na prywatną. Przyszłościowo, jeśli bierzesz pod uwagę stworzenie związku, możesz uczynić z drugiego pokoju sypialnię dla dwojga. Zastanów się również, w jakiej części miasta chcesz mieszkać i jaka okolica najlepiej pasuje do Twojego stylu życia. Każdy teren ściśle związany jest z konkretną infrastrukturą, do której przynależą sklepy, szkoły, parki, uczelnie itp. Ważnym czynnikiem podczas dokonywania wyboru jest też odległość do miejsca pracy. Odległość od centrum będzie bardzo istotna, szczególnie jeśli lubisz weekendowe wieczory spędzać ze znajomymi na mieście. Warto pomyśleć o mieszkaniu na poddaszu.
Ogromnie ważne przy dokonywaniu wyboru nieruchomości jest myślenie perspektywiczne. Zastanów się, co planujesz za 10 lat. Gdy pomyślisz w ten sposób, znaczenia nabierze lokalizacja i okolica otaczająca nieruchomość. Są to bowiem ważne czynniki wpływające na atrakcyjność danej nieruchomości pod kątem sprzedaży bądź wynajmu. Dobrą inwestycją na przyszłość będzie zakup zadbanego, funkcjonalnego mieszkania z różnorodną infrastrukturą w okolicy. Dobry dojazd do centrum, rozbudowana sieć połączeń komunikacyjnych, duża ilość sklepów czy bliska odległość od “biznesparków” będzie dodatkowym atutem.
Mieszkanie dla Pary
Optymalnym rozwiązaniem dla pary jest zakup mieszkania 2-3 pokojowego o wielkości ok. 50-60 metrów kwadratowych. Małżeństwa zazwyczaj biorą pod uwagę pojawienie się potomstwa. To często determinuje wybór nieruchomości. Dlatego też, w miarę możliwości finansowych, para powinna zainwestować w większe lokum. Zadowalającym pomysłem jest dwupokojowe mieszkanie, podzielone na salon i sypialnię, która po pojawieniu się dziecka zamienia się zwykle w pokój dziecięcy.
Osoby planujące powiększenie rodziny mają również inne wymagania związane z otoczeniem nieruchomości. Istotna jest wtedy bliskość terenów zielonych, placówek oświatowych i przedszkolnych, placów zabaw czy oddziałów NFZ. Na wygodę wpływa też różnorodność okolicznych sklepów i dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej.
Rodzina z dziećmi
W zależności od liczby posiadanego potomstwa i możliwości finansowych, rodziny z dziećmi powinny wybierać między większym, 90-100 metrowym mieszkaniem, a domem jednorodzinnym o powierzchni 130-150 metrów. Podczas poszukiwań odpowiedniego lokalu warto zwrócić uwagę na bariery architektoniczne danej nieruchomości. Brak windy, podjazdów na wózki czy wysokie schody mogą być niezwykle uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego zwróćcie szczególną uwagę na wentylację i wilgotność pomieszczeń. Nieodpowiednia będzie przyczyną powstawania grzybów i pleśni zagrażających zdrowiu dzieci. Wzmożony ruch drogowy czy brak bezpiecznych przejść i sygnalizacji świetlnej może w przyszłości stwarzać zagrożenie podczas samodzielnego poruszania się dziecka po okolicy.
Jeśli posiadacie starsze potomstwo, warto zainwestować w mieszkanie o metrażu zapewniającym każdemu z domowników własną przestrzeń. Kredyt hipoteczny wiąże właściciela z daną nieruchomością na długie lata. Dlatego radzimy nie podejmować decyzji pod wpływem emocji i wrażenia, jakie zrobiło na nas dane mieszkanie. Weź pod uwagę wszystkie za i przeciw. Dopiero po ich szczegółowej analizie zdecyduj, która nieruchomość spełni wszystkie Twoje wymagania.
Zobacz również artykuł na temat: Małe mieszkanie to nie problem-pomysły na wykorzystanie małej przestrzeni