Remontowanie mieszkania może być związane z ogromnym stresem i nieprzewidzianymi wydatkami. Aby tego uniknąć, trzeba wybrać odpowiednią i doświadczoną ekipę remontową. To od niej zależy, czy Twój apartament będzie wyglądał dokładnie tak, jak tego chcesz. Jednak na co zwracać uwagę przy szukaniu fachowców, czym się kierować przy ich zatrudnianiu, jak ocenić, czy ekipa remontowa dobrze wykona swoją pracę?

 

Jasno określ swoje wymagania i budżet

Najczęściej spory między ekipą remontową a właścicielami mieszkań wynikają z tego, że nie ustalono jasnego planu działania. Zanim więc zaczniesz szukać fachowców, zastanów się, co dokładnie chcesz zmienić i ile masz na to pieniędzy. Nie musisz znać cen wszystkich materiałów budowlanych, ale określ szacunkowe koszty remontu. Możesz się tego dowiedzieć pytając na forach dla specjalistów od renowacji lub też samemu opracować kosztorys na podstawie cen w sklepach. Do tego musisz jeszcze oczywiście dodać wydatki związane z robocizną, które mogą wynieść nawet 60% funduszy.
 

Wskazówka. Pamiętaj jednak o tym, by trzymać się swoich wytycznych, jednak nie zamykaj się na dyskusję. Bądź elastyczny, gdyż bardzo często ekipy remontowe mają dostęp do innych, niekiedy o wiele lepszych, materiałów, przez które ostateczna cena może trochę wzrosnąć.
 

Ustal budżet tak, aby był on gotowy na niespodzianki, jakie mogą pojawić się podczas remontu, szczególnie, jeśli mieszkanie jest stare lub jesteś jego kolejnym właścicielem. Nikt dokładnie nie wie, co kryje się w ścianach, czy instalacje na całej długości są w porządku oraz czy przy poprzednich pracach użyto właściwych materiałów.

 

Kieruj się opiniami innych

Bardzo często jest tak, że ci najlepsi fachowcy mają zapełnione grafiki na rok w przód. Już samo to wiele o nich mówi, jednak jeśli nie masz aż tyle czasu, to musisz szukać ekip, które reklamują swoje usługi. Te, które znajdziesz w internecie, bardzo łatwo sprawdzić dzięki ogólnodostępnym opiniom. Niezwykle pomocne są w tym przypadku fora, gdyż w nich nie można usuwać negatywnych komentarzy – w przeciwieństwie do fanpage lub nawet wizytówek Google. Jedna zła ocena nie powinna decydować o Twoim wyborze, jednak kiedy jest ich już kilkanaście, to lepiej omijać taką ekipę szerokim łukiem. Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że tyle razy trafili oni na złośliwych klientów.
 

Remont mieszkania najlepiej zlecić komuś, kto jest polecany przez Twoich znajomych. W ten sposób najszybciej ocenisz, czy efekt działania ekipy Ci się podoba, poznasz szczegóły współpracy i będziesz wiedzieć, na co masz się szykować.

 

Przeprowadź wywiad

Kiedy już zdecydujesz się na kilka ekip remontowych, przeprowadź z każda z nich długą rozmowę. Nie obawiaj się, że „marnujesz komuś czas” – w końcu chodzi tu o Twoje, często niemałe, pieniądze oraz wygląd mieszkania. Wstępny wywiad możesz odbyć telefonicznie, dowiesz się z niego o podstawowych stawkach oraz zakresie wykonywanych usług. Lepiej jednak, kiedy ekipa może pojawić się w Twoim domu, by realnie oszacować koszty. Pozwoli Ci to poznać ją osobiście, dzięki czemu będziesz mieć już mały wgląd na to, kto spędzi w Twoim mieszkaniu kolejne dni, a niekiedy i miesiące.
 

Pytania, które warto zadać ekipie remontowej, obejmują:

 • Jak duże są projekty, których się podejmujecie?
 • Czy termin, który zostanie ustalony, jest ostateczny?
 • Ile innych projektów wykonujecie w tym samym czasie?
 • Ile osób pracowałoby w moim mieszkaniu?
 • Kto jest głównodowodzącym w ekipie?
 • Jak wygląda kwestia rozliczeń?
 • Kto jest odpowiedzialny za zakupy?
 • W jakim sklepie/hurtowni się zaopatrujecie?

 

Pozwól na przejęcie inicjatywy

Masz już krótką listę kontrahentów, których etyka pracy wygląda na odpowiedzialną. Teraz nadszedł czas, aby sprawdzić, czy Wasze pomysły względem remontu się pokrywają. Sumienny wykonawca będzie chciał nie tylko kompletnego zestawu projektów, ale także poczucia pełnego zrozumienia tego, czego oczekujesz i ile chcesz wydać. Aby porównać oferty, poproś wszystkich o opisanie kosztów materiałów, robocizny, marż i innych wydatków.
 

Często wielu właścicieli wybierając ekipę remontową zapomina o jednym, niezwykle istotnym fakcie – ludzie mają różne wyczucie estetyki. Każda osoba ma inny gust, więc całkiem możliwe jest, że trafisz na ekipę, która nie będzie w stanie tak odremontować mieszkania, jak Ci się to marzy. Niekiedy problematyczne może być nawet dobieranie odpowiednich kolorów czy ustalenie grubości fug. Wybierz więc ekipę, z którą będziecie mieli wspólną wizję zmian.

 

Ustal harmonogram płatności

Ostatnią ważną wskazówką dotyczącą zatrudniania ekipy remontowej jest wcześniejsze zaplanowanie harmonogramu płatności. Mogą one wpływać na status finansowy i jakość pracy. Do wyboru masz:

 • zapłatę połowy kwoty z góry, połowy po wykonaniu pracy,
 • wypłatę w równych częściach w trakcie trwania projektu,
 • całościową zapłatę za materiały, rozliczenie się z ekipą po zakończeniu remontu,
 • wpłaty „skokowe” uzależnione od tego, co w danym momencie jest odnawiane.

Nasi czytelnicy sprawdzali również artykuł o tym jak wyremonotwać mieszkanie na wynajem.