Aranżacja salonu w bloku może stanowić nie lada wyzwanie. Problematyczna okazuje się ograniczona powierzchnia i trudna do zagospodarowania przestrzeń. To wcale jednak nie oznacza, że pokoju dziennego nie da się urządzić wygodnie i pomysłowo. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na zagospodarowanie salonu w bloku!

1.     Zadbaj o kolorystykę

Nie od dziś wiadomo, że kolory mocno wpływają na postrzeganie przestrzeni. Z zasady ciemne barwy wizualnie ją ograniczają, a jasne powiększają. W przypadku ciasnego salonu w bloku zdecyduj się więc na klasyczną białą farbę lub tapetę w kolorystyce beżów lub szarości. Niektórzy sięgają również po trik polegający na oklejeniu ścian tapetą o połyskliwym wykończeniu – odbija ona światło, co wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. Pamiętaj też, że na ścianach się nie kończy. Znaczenie mają również kolory mebli – białe regały, stolik oraz zestaw wypoczynkowy z jasną tapicerką świetnie sprawdzą się w ciasnym salonie.
 

2.     Lekki styl

Jasne kolory to cecha charakterystyczna stylu skandynawskiego. I właśnie jego warto się trzymać podczas aranżacji salonu w bloku. Zakładając, że masz do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, unikaj ciężkich meblościanek i ciemnego drewna. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się sosnowe półeczki i modułowe meble skrzyniowe. Takie rozwiązanie sprzyja elastyczności – w razie potrzeby zawsze możesz dokupić kolejny moduł, a nie zagracasz mieszkania bez potrzeby.
 

3.     Narożnik zamiast sofy

To jedna z podstawowych zasad urządzania ciasnego salonu. Klasyczna sofa zajmuje dużo przestrzeni, podczas gdy narożnik da się ustawić w kącie pokoju. Co więcej – w razie potrzeby można go rozłożyć, zapewniając sobie dodatkowe miejsce do spania. Ograniczona powierzchnia salonu nie sprzyja także fotelom. Pokój dzienny powinien zapewnić Ci swobodę przemieszczania się, a fotele mogłyby zdecydowanie uszczuplić Ci tę możliwość.
 

4.     Łącz, zamiast dzielić

Bardzo często stosowaną praktyką jest łączenie różnych pomieszczeń w mieszkaniu. Zazwyczaj właściciele nieruchomości decydują się na scalenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym. Do ich ewentualnego rozdzielenia służą półścianki, które niejednokrotnie pełnią funkcję barków. Dostaw przy nich hokery, a zyskasz wyjątkowo wszechstronne miejsce w swoim mieszkaniu. Innym pomysłem, który warto wykorzystać, jest połączenie salonu z sypialnią. Tutaj dobrze jest zadbać o odrobinę prywatności i zastosować na przykład drzwi przesuwne. Otwarte – zagwarantują wizualne powiększenie wnętrza, zamknięte – zapewnią Ci odpowiednie warunki wypoczynku.
 

5.     Odrobina sprytu

Co tu dużo pisać – aranżując salon w bloku, trzeba być pomysłowym. Mowa tutaj o kreatywnym wykorzystaniu ograniczonej przestrzeni. Jeśli chcesz zapewnić sobie odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie swoich rzeczy, a przy tym zadbać o przestrzeń do wypoczynku i codziennych aktywności, zdecyduj się na rozmaite rozwiązania typu „2 w 1”. Korzystaj więc z kanap, w których można trzymać pościel bądź inne wielkogabarytowe przedmioty. Decyduj się na składane meble, ponieważ w zależności od sytuacji dopasujesz je do swoich aktualnych potrzeb. Nie pozwól na to, aby zmarnować choć centymetr kwadratowy powierzchni. W cenie będą wszelkie pomysły na inteligentne przechowywanie rzeczy oraz wielofunkcyjne rozwiązania.
 

Właściciele niewielkich salonów mają to szczęście, że ograniczone przestrzenie to pewien trend, który nie pozostaje niezauważony przez producentów akcesoriów z wyposażeniem domowym. Coraz więcej ludzi decyduje się na mieszkania w blokach, nieraz takie o bardzo skromnej powierzchni. Dlatego też sklepy oferują całe mnóstwo sprytnych rozwiązań, z których bez trudu zrobisz dobry użytek w takich warunkach!
 

Zobacz również: