Święta Bożego Narodzenia tuż- tuż! To ostatni moment na to, żeby zacząć dekorować swoje mieszkanie. Im szybciej to zrobisz, tym dłużej będziesz cieszyć się świąteczną atmosferą. Po 26 grudnia nastrój pryska i ozdoby nie mają już tej mocy, z jaką oddziałują wcześniej. Nie zwlekaj więc i zapoznaj się z naszymi poradami, aby stworzyć niepowtarzalne bożonarodzeniowe dekoracje w swoim domu!
 

Jaki styl dekoracji wybrać i dlaczego skandynawski?

Dekorowanie domu na święta powinno przebiegać dokładnie w taki sam sposób, jak każda inna aranżacja – spójnie, zgodnie z przyjętym stylem. Wybrana estetyka będzie oczywiście zależała od projektu Twojego mieszkania, lecz w większości przypadków sprawdzą się uniwersalne, skandynawskie dekoracje. To minimalistyczne elementy, utrzymane w jasnych kolorach i wykorzystujące naturalne materiały. Ich zimowy charakter ma wiele wspólnego ze świętami Bożego Narodzenia, dlatego tak dobrze oddaje nastrój tych dni.
 

Dekoracje w stylu skandynawskim obejmują ozdoby wykonane z jasnego – na przykład sosnowego – drewna i świetnie prezentują się w zestawieniu z białymi lampkami w ciepłej temperaturze barwowej. Doskonale wyglądają również w połączeniu z elementami zielonymi w postaci sosnowych gałązek czy świątecznych wieńców.
 

Choinka świąteczna, czyli gwóźdź programu

Naturalnie najważniejszą rolę podczas dekorowania mieszkania na święta odgrywa choinka. Do skandynawskiego stylu najlepiej pasuje prawdziwe drzewko, ale podczas jego wyboru miej na uwadze, aby jego żywot nie zakończył się wraz z Bożym Narodzeniem. Dlatego postaw na świerk w doniczce, który przy odpowiedniej pielęgnacji ma duże szanse na to, aby przyjąć się w ogrodzie.

Możesz wybrać też mniej oczywiste rozwiązanie, jak choinki z drewna bądź kartonu. Nie dadzą one tego samego efektu co naturalne czy nawet sztuczne drzewka, ale świetnie wpiszą się w estetykę nowoczesnych minimalistycznych wnętrz.

Na jakąkolwiek choinkę się zdecydujesz, pamiętaj, aby zachować umiar podczas jej dekorowania. Pokusą może być zasypanie jej wszelkimi dostępnymi pod ręką ozdobami, ale zdecydowanie atrakcyjniej drzewko zaprezentuje się, jeśli będzie ubrane w spójnej estetyce. Warto więc ograniczyć się na przykład do 1 – 2 dominujących kolorów.
 

Zadbaj o kluczowe strefy mieszkania

Choinka to niewątpliwie centralny punkt bożonarodzeniowych dekoracji. Warto jednak pamiętać o innych kluczowych strefach, takich jak kominek czy wigilijny stół. Projektanci bardzo często zwracają uwagę również na okolice okien oraz parapety.

W okresie świątecznym kominek jest zazwyczaj używany znacznie częściej niż na co dzień. Płonący ogień odpowiada za przytulną atmosferę w mieszkaniu i wprowadza wszystkich w przyjemny nastrój. Zanim zaczniesz oddawać się refleksjom, wpatrując się w nieuchwytne płomienie, udekoruj kominek girlandami bądź lampkami. Stałym motywem są także zawieszone na nim świąteczne skarpety.

Zobacz także: