W czasie upalnych dni każdy potrzebuje chwili ukojenia i szuka sposobu na ochłodzenie mieszkania. Zanim jednak zaczniesz wcielać w życie sugerowane wskazówki na walkę z gorącem w pomieszczeniach, sprawdź drożność kratek i kanałów wentylacyjnych. Regularne kontrole instalacji zapewnią prawidłowy przepływ powietrza w mieszkaniu. Co możesz jeszcze zrobić, by poprawić komfort życia w czasie upalnego lata?
1. Energooszczędne rozwiązania.
Jeśli planujesz remont lub kupno nieruchomości, warto od razu zastanowić się nad rozwiązaniami, które pomogą w walce z upałem. Przydatnym patentem jest więc zainwestowanie w dobrą izolację ścian – otynkowane lub wyłożone betonem ściany są mniej podatne na nagrzewanie się.
2. Wentylatory, oczyszczacze i nawilżacze powietrza.
Jeśli szukasz odpowiedzi, jak sobie radzić z upałami, szybko natkniesz się na oferty wentylatorów. Na rynku jest ich spory wybór, a to oznacza, że można ich wielkość i moc dopasować do własnych potrzeb. Minusem jest jednak spore zużycie przez nie prądu oraz potencjalnie zwiększone ryzyko wystąpienia alergii u domowników. Przydatne mogą okazać się także oczyszczacze i nawilżacze powietrza, dzięki którym ochłodzenie mieszkania w bloku sprawi, że wytworzy się w nim specyficzny mikroklimat.
3. Wietrzenie pomieszczeń.
Cyrkulację powietrza w mieszkaniu możesz poprawić także poprzez wietrzenie pomieszczeń: najlepiej jest otworzyć okna z dwóch przeciwległych stron mieszkania. Jeśli Twoje mieszkania otwiera się tylko na jedną stronę, możesz otworzyć drzwi na korytarz. Wietrzenie pomieszczeń w czasie największego nasłonecznienia jest bezcelowe, jak więc to robić, aby było skuteczne? Okna otwieraj późnym wieczorem, nocą i o świcie. Okna położone od zachodu otwieraj do południa.
4. Ograniczenie korzystania z domowych urządzeń.
Suszarka do włosów, żelazko, piekarnik, telewizor, komputery… Domowe urządzenia codziennego użytku podnoszą temperaturę w mieszkaniu, dlatego w czasie największych upałów ogranicz korzystanie z nich.
5. Tradycyjne sposoby na walkę z upałem.
Nie bez powodu nasze babcie w domach trzymały dużą ilość kwiatów i roślin doniczkowych. Oprócz walorów estetycznych, rośliny są niejako naturalnym klimatyzatorem, produkują tlen, działają relaksująco i pochłaniają niektóre substancje chemiczne.
Wśród domowych sposobów wymienić można także zanurzenie w zimnej wodzie prześcieradeł i powieszenie ich w mieszkaniu. Sposób ten ma jednak swój mankament, bowiem prześcieradła w nagrzanych pomieszczeniach szybko schną. Skutecznym pomysłem może okazać się zostawiona miska z zimną wodą wieczorem na parapecie. Do wody warto dodać olejek cytrusowy, by odświeżyć powietrze. Latem postaw na naturalne materiały – ubrania i pościel lepiej wybrać z bawełny, jedwabiu i lnu. Pomocne może być także umycie rozgrzanych podłóg w mieszkaniu zimną wodą.
Bez względu na to, czy jesteś w pracy, na zakupach, czy odpoczywasz w domu, pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu organizmu. Pij dużo wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Dla ochłody możesz także zanurzyć stopy w zimnej wodzie, zrobić sobie okłady lub zdecydować się na orzeźwiający prysznic.
W walce z uciążliwym upałem istnieje szereg sposobów, niektóre jednak wymagają większych nakładów finansowych. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, poprzez na przykład zakup klimatyzacji lub profesjonalnych rolet, wykorzystaj tradycyjne sposoby na obniżenie temperatury w mieszkaniu.