Powoli odchodzi się od klasycznego wystroju łazienki – płytki i kafelki utrzymane w minimalistycznym stylu i jednolitej tonacji barwnej ustępują miejsca drewnu. Niegdyś „ciepłe” drewno kojarzyło się nam przede wszystkim z aranżacją salonu, a do kuchni i łazienek przeznaczano bardziej sterylne płytki. Dziś ta zasada nie ma już racji bytu – nowoczesne salony mają podłogi pokryte płytkami, zaś w wielu łazienkach możemy znaleźć drewno. Czy drewno w łazience jest jednak dobrym pomysłem? Jak dobrać drewno do łazienki? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!
 

Drewno jest uniwersalne

Niezależnie od tego, czy nasza łazienka utrzymana jest w stylu retro, czy może podążamy za najnowszymi trendami – drewno jest materiałem na tyle uniwersalnym, że wpasuje się w każdą przestrzeń. W klasycznym wystroju wnętrza podkreśli stylową armaturę łazienkową, zaś minimalistyczne i nowoczesne łazienki nabiorą dzięki niemu ciepła i przytulności. Panująca obecnie moda na kolonialny styl mieszkania to sprzyjający moment, by w swojej łazience położyć drewniane podłogi. Zastosowanie drewna (materiału lżejszego niż płytki i kamień) wpłynie na ogólne wrażenie – chłód armatury łazienkowej zostanie przełamany przez ciepły charakter tego materiału.
 

Drewno w łazience – fakty i mity

Wiele osób martwi się, że drewno w łazience – wystawione na działanie wody i pary wodnej – źle zniesie wilgotną atmosferę. Boimy się o to, że podłoga zgnije, a my będziemy wystawieni na działanie zarazków. Wbrew pozorom drewno jest jednym z bardziej higienicznych materiałów (dowodzą tego badania fitosanitarne), a dzięki specjalnym zabezpieczeniom jest ono również odporne na działanie wilgoci.
 

Jakie drewno wybrać do łazienki?

Do wyłożenia podłogi w łazience warto wybrać lite drewno (warstwowe o wiele gorzej znosi wilgoć), a także zwrócić uwagę na skurcz – im ten jest mniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że deski nie będą ulegały zniekształceniom. Jeśli chcemy wybierać drewno do łazienki, to możemy postawić na nasze rodzime gatunki drzew (dąb, modrzew), lub zainteresować się czymś bardziej egzotycznym (tek, iroko, merbau, doussie i padouk).
 

Podsumowanie

Nie myślmy stereotypowo – przeświadczenie, że „drewno nie nadaje się do łazienki”, słusznie odchodzi w zapomnienie. Gdy tylko wybierzemy odpowiedni gatunek drewna, będziemy przestrzegać podstawowych reguł, a także – dla pewności – dodatkowo zabezpieczymy drewnianą podłogę w łazience (można użyć lakieru stosowanego do pokrywania łodzi), to nie będziemy się musieli martwić wilgocią ani pleśnią.