Wielu z nas boi się niepewnej przyszłości. Strach ten motywuje nas do podejmowania różnego rodzaju ryzyka – mniej lub bardziej opłacalnego. Według obiegowej opinii, którą potwierdzają również eksperci, jednym z najbardziej efektywnych sposobów zwiększenia prywatnego kapitału jest inwestycja w nieruchomości. W poniższym artykule przyjrzymy się zaletom takiej decyzji oraz podpowiemy, jak właściwie się do tego zabrać.

Od czego zacząć inwestycję w nieruchomości?

Na początek pewnie chcielibyście się dowiedzieć, jak zacząć inwestycje w nieruchomości w Krakowie. Przede wszystkim musimy znaleźć interesującą nas nieruchomość – czasem możemy liczyć na łut szczęścia i okazja sama trafia w nasze ręce, w innym przypadku musimy uzbroić się w cierpliwość. By jednak nie marnować czasu, w trakcie szukania możemy jednocześnie pogłębiać naszą specjalistyczną wiedzę, co może okazać się niezwykle pomocne – warto śledzić aktualne trendy, zasięgnąć rady u ekspertów, dowiedzieć się, jakie są przewidywania deweloperów na najbliższe miesiące czy nadchodzący rok. Im większa wiedza, tym łatwiej odpowiednio wybrać nieruchomość pod inwestycję, co powoduje mniejsze ryzyko i daje większą szansę, że decyzja okaże się sukcesem, a my odzyskamy nasze pieniądze z nawiązką.

Kapitał kapitałowi nierówny

Komercyjne inwestycje w nieruchomości nierozerwalnie wiążą się z tematem pieniędzy. Nie wystarczy chcieć za pomocą tego typu inwestycji powiększyć swój kapitał – trzeba ten kapitał mieć odpowiednio duży już na starcie. Inwestycja w nieruchomości na wynajem to najczęściej opłacalna, ale kosztowna decyzja – zanim ją podejmiemy, trzeba się upewnić, że dysponujemy odpowiednią ilością wolnej gotówki. W innym wypadku zawsze możemy zwrócić się do banku z prośbą o kredyt hipoteczny. Jeśli mamy stałe źródło dochodów (co w dzisiejszych czasach niekoniecznie musi oznaczać zatrudnienie na umowie o pracę) to nasza zdolność kredytowa powinna być dla banku wystarczająca do tego, by udzielił nam upragnionej pożyczki.

Lokalizacja to podstawa

Myślicie sobie czasem: „inwestycje w nieruchomości – czy warto?”. Podpowiadamy, że obecnie jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na spory wzrost kapitału. Mimo że ceny nieruchomości w pierwszej chwili mogą nas przerażać, to i tak są one stosunkowo niskie w porównaniu z rynkiem zagranicznym. Jednocześnie, zwłaszcza w dużych metropoliach, popyt na wynajem mieszkań nie maleje – do miast wciąż przybywają ludzie w poszukiwaniu pracy i wykształcenia i, być może, to właśnie Ty umożliwisz im nowy start. Jeśli wejdziesz w posiadanie mieszkania pod wynajem zlokalizowanego blisko uniwersytetu lub w centrum miasta, to nie będziesz musiał długo szukać najemców – sami do Ciebie przyjdą.

Małymi kroczkami

Najprościej zainwestować w miejsce parkingowe, bo poza początkowym wkładem własnym (który w porównaniu do pozostałych opcji jest niewielki), jest to inwestycja, która nie wymaga od nas żadnej dodatkowej pracy w okresie wynajmu. Nawet wynajmując mieszkanie zaufanym lokatorom, co jakiś czas będziemy zmuszeni dokonać drobnych napraw lub wpaść na kontrolę. Miejsce parkingowe jest samo wystarczalne, bowiem nie ma za bardzo możliwości, by je w jakikolwiek sposób zniszczyć bądź uszkodzić.

Wynajem albo flip

Komercyjne inwestycje w nieruchomości mogą zwracać się inwestorowi na dwa sposoby. Jeśli zdecyduje się on na inwestycję pod wynajem, musi się liczyć, że koszty, jakie poniósł, będą się zwracać całymi latami, jednak jego miesięczny budżet zostanie zwiększony o przynajmniej kilkaset złotych (nawet jeśli ciąży na nas kredyt), a z tych korzyści będą prawdopodobnie mogły korzystać również jego dzieci. Niektórzy preferują tak zwany flip, czyli kupno lokalu po korzystnej cenie, wyremontowanie go i sprzedaż ze sporym zyskiem – odpowiednio zrealizowany flip to gwarancja szybkiego zwrotu gotówki i dużego zysku niemal od razu.

Podsumowanie dla zapominalskich

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał Wasze wątpliwości w kwestii opłacalności inwestowania w nieruchomości. Jeszcze raz przypominamy pięć najważniejszych powodów, dla których inwestycja w nieruchomości na wynajem to dobra decyzja:

  • minimalne ryzyko utopienia pieniędzy w nietrafionej inwestycji,
  • wiele możliwości, które oferuje zakup nieruchomości,
  • niesłabnące zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców,
  • inwestycja w nieruchomości wiąże się z mniejszym ryzykiem niż granie na giełdzie i z większym zyskiem niż nawet najlepiej oprocentowana lokata w banku,
  • trafiona inwestycja może pozwolić Ci na niezależność finansową, którą odczują nawet Twoje dzieci.