Aranżując pokój dziecięcy, trzeba zadbać o to, by dziecko czuło się w takim pomieszczeniu bezpiecznie i komfortowo. Sam pokój musi spełniać kilka funkcji. Być przestrzenią do zabawy i relaksu, ale również powinno znaleźć się w nim biurko do odrabiania lekcji. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem – przedstawimy w nim Państwu kilka pomysłów na aranżację wymarzonego pokoju dla dziecka. Poznaj je już teraz!
 

Kolor

Kolor ścian i mebli w pokoju dziecka może wpływać na jego samopoczucie i rozwój. W zależności od wieku potomka rodzice powinni wybierać inne kolory do ozdoby jego małego królestwa – percepcja barwna kształtuje się w wieku około dwóch lat. Jak pokazują badania, dzieci do lat trzech lubią kontrastujące ze sobą połączenia – np. żółć i czerń, biel i błękit. Wybierając kolor dla dzieci starszych, warto posługiwać się tzw. psychologią koloru. Naukowcy ustalili, że kolor jasnozielony uspokaja, jednak jego nadmiar może powodować senność i zmęczenie. Kolor niebieski ma działanie kojące, może też rozleniwiać. Kolor biały jest uniwersalny i ma podobne właściwości co niebieski i jasnozielony. Żółty pobudza intelekt, sprzyja koncentracji, zbyt jaskrawy odcień może jednak prowadzić do złości i niepokoju. Z pewnością wielu rodziców dla dziewczynek chętnie wybierze jasnoróżowy – to kolor serdeczności, delikatności.
 

Strefy nauki i relaksu

Pokój dziecka powinien być podzielony na strefy: do zabawy, do nauki, do spania.  Dzieci uwielbiają się bawić – stwórzmy im ku temu odpowiednie warunki, jednocześnie dbając o to, by podczas nauki lub odpoczynku nic ich nie rozpraszało. Dobrze oświetlone biurko, wygodne krzesło, dostęp do wszystkich niezbędnych przyborów i książek oraz specjalnie wydzielone miejsce pozwoli im zdobywać wiedzę w sposób efektowny i komfortowy. Gdy przyjdzie czas na naukę, będzie wiedziało, na czym się skupić, bo zabawki będą znajdowały się w innej części pokoju (w sferze relaksu). Sen w życiu dorastającego człowieka jest niezwykle ważny, dlatego
 

Wystrój

Pamiętajmy, że każde dziecko ma inny charakter i lubi co innego. Jednych ucieszą na ścianach plakaty z „Gwiezdnych Wojen” i podobizny bohaterów komiksów Marvela, innych Disnejowskie księżniczki lub maskotki stylizowane na bohaterów kreskówek. By dziecko czuło się „jak u siebie”, warto śledzić jego zainteresowania i w tym kluczu upiększyć jego pokój. Przyjazne kolory, wydzielenie trzech zróżnicowanych stref oraz zadbanie o odpowiedni wystrój (zgodny z zainteresowaniami dziecka) to przepis na udaną aranżację pokoju dziecięcego.

Zobacz również: