W serwisach społecznościowych i portalach z ogłoszeniami jest mnóstwo ofert wynajmu mieszkania. Jak jednak zredagować takie ogłoszenie, aby zwróciło na siebie uwagę, a przede wszystkim pomogło Ci znaleźć odpowiednich najemców?
 

1. Tytuł ogłoszenia

Masz nieruchomość do wynajęcia i szukasz wskazówek, jak przykuć uwagę potencjalnego zainteresowanego? Zacznij od chwytliwego tytułu ogłoszenia. Zwrot „wynajmę mieszkanie” nie wystarczy – najlepiej jest od razu wskazać na zaletę mieszkania oraz jego charakterystykę. Do słów kluczy należy m.in. „przestronny”, „nowoczesny”. W tytule może znaleźć się także informacja o sposobie wynajmu, np. „od zaraz”, „w korzystnej cenie”. Dobry rezultat może więc przynieść tak sformułowany tytuł: „wynajmę przestronne trzypokojowe mieszkanie w pobliżu parku”.
 

2. Czytelna i wyczerpująca treść.

Profesjonalna i przemyślana treść ogłoszenia wzbudza zaufanie. Lepiej więc nie nadużywać zdrobnień („śliczne mieszkanko”, etc.), ponieważ może to przynieść odwrotny od zakładanego rezultat. Pamiętaj, że lakoniczna treść może sprawić, że czytający odniesie wrażenie, że próbujesz coś ukryć. Dlatego też podaj wszystkie niezbędne informacje. W ogłoszeniu powinny znaleźć się więc dane takie jak:

  • lokalizacja, powierzchnia, rozkład i metraż pomieszczeń, piętro,
  • wyposażenie (sprzęt i meble),
  • od kiedy mieszkanie będzie dostępne,
  • cena (czynsz, wynajem, media oraz czy jest możliwość negocjacji ceny),
  • infrastruktura (dostęp do placówek medycznych, sklepów, terenów zielonych),
  • komunikacja (połączenie z centrum miasta, bliskość przystanków i stacji metra),
  • ogólny stan techniczny nieruchomości,
  • sposób ogrzewania mieszkania,
  • informacje dodatkowe o bloku i osiedlu (czy osiedle jest zamknięte, rok budowy budynku, etc.).

3. Atrakcyjne zdjęcia mieszkania.

Osoby publikujące oferty wynajmu mieszkań nierzadko nie zdają sobie sprawy, jak dużą rolę odgrywają estetyczne i dobrze dobrane fotografie. Skutkiem tego jest mnóstwo ogłoszeń z zaciemnionymi lub wręcz podkreślającymi mankamenty mieszkania zdjęciami. Zakłamywanie rzeczywistości oczywiście również nie jest wskazane, dlatego raczej nie nadużywaj potencjału Photoshopa w przygotowaniu oferty.
 

Co zatem możesz zrobić, jeśli nie jesteś mistrzem obiektywu? Przede wszystkim skup się na atutach mieszkania. „Sesję” zaplanuj w godzinach porannych, aby wykorzystać dobre światło. Kluczem do udanych zdjęć, które zwrócą uwagę najemców, jest estetyka i wrażenie ładu. Zanim weźmiesz aparat do ręki, posprzątaj mieszkanie – pierwszym krokiem może być schowanie kosmetyków i środków do czyszczenia łazienki do szafek. Na koniec zadbaj także o dodatki, np. wazon ze świeżymi kwiatami.
 

4. Pamiętaj o preferowanej grupie docelowej.

Przy redagowaniu ogłoszenia dobrze jest wziąć pod uwagę także to, komu chcielibyśmy wynająć mieszkanie. Będzie to miało znaczenie zarówno w przygotowaniu treści ogłoszenia, jak i w selekcji zdjęć. Rodziny z dziećmi przyciągnie informacja o schowku na wózek i bliskości placu zabaw, a studentów zdjęcia biurek i półek na książki oraz dobry dojazd do uczelni. Młode małżeństwa może skusić możliwość samodzielnego urządzenia chociaż części pomieszczeń. Z kolei dla biznesmenów i pracowników wyższego szczebla kluczowym będzie wysoki standard mieszkania i miejsce garażowe.
 

Jeśli nie przeszkadzają Ci osoby, które mają zwierzęta, zamieść taką informację w ogłoszeniu. Zgoda na przyjęcie ludzi ze zwierzętami do mieszkania, również jest w pewien sposób określeniem grupy docelowej.
 

5. Dane kontaktowe.

Najlepiej będzie, jak podasz w ogłoszeniu zarówno swój numer telefonu, jak i e-maila. Jeśli obawiasz się licznych telefonów o niestandardowych porach, możesz zaznaczyć w ogłoszeniu preferowane godziny na kontakt. Jak już znajdziesz najemcę, dobrze jest usunąć ofertę najmu mieszkania z portalu, na którym go zamieściłeś – ograniczysz niepotrzebne telefony.
 

Dodatkowe wskazówki

Zanim zaczniesz pisać ogłoszenie, zawsze warto zobaczyć, jak robią to inni. Jakie tytuły i treść zawierają ogłoszenia? Co przyciąga uwagę? Ciekawą opcją może być dołączenie do ogłoszenia oprócz zdjęć samego mieszkania, również mapki obrazującej dojazd do ważnych punktów w okolicy osiedla.
 

Nie koloryzuj w ogłoszeniach: nie pisz, że mieszkanie jest po gruntownym remoncie, jeśli remont polegał na pomalowaniu ścian w jednym pokoju. Prawda wyjdzie na jaw, jak zainteresowane osoby przyjdą zobaczyć mieszkanie i mogą się wtedy poczuć oszukane.
 

Przed publikacją ogłoszenia sprawdź, czy wszystkie zawarte w nim informacje są poprawnie napisane oraz czy nie popełniłeś błędu w numerze telefonu i adresie e-mail.
 

Przygotowując ofertę wynajmu mieszkań czasem ludzie niepotrzebnie opierają się na wzorach ogłoszeń, zamiast uwypuklić cechy charakterystyczne mieszkania do wynajęcia. Chociaż wzory są przydatne, lepiej kierować się powyższymi wskazówkami, by znaleźć odpowiednich najemców.