Przełom lata i jesieni to ostatni dzwonek na znalezienie mieszkania studenckiego do wynajęcia i gro młodych ludzi okupuje w tym czasie portale ogłoszeniowe. Jako właściciel takiej nieruchomości, na pewno nie raz spotkałeś się z wieloma niepochlebnymi opiniami dotyczącymi najmu studentom. Wizja ciągłych imprez, utrudniającego życie sąsiadom hałasu i zniszczeń wyposażenia Cię zniechęcają? Jeśli nie masz tendencji do generalizowania, zapoznaj się z korzyściami, które wynikają z wynajmu mieszkania studentom.
 

Korzyści z wynajmowania mieszkania studentom

Jeśli samo stwierdzenie, że nie wszyscy studenci są nastawionymi wyłącznie na imprezy bałaganiarzami Cię nie przekonuje, to przeczytaj, jakie są zalety tej grupy najemców:

  • Dłuższy okres wynajmu – studenci, jak już znajdą mieszkanie w dogodnej dla siebie lokalizacji, zazwyczaj chcą podpisać umowę na dłuższy okres (minimum na 10 miesięcy). Część studentów wynajmuje mieszkania na cały rok kalendarzowy, chociaż w okresie wakacyjnym jadą na wczasy lub wracają do swoich rodzinnych miejscowości. Jeśli jesteś zadowolony ze swoich lokatorów, warto obniżyć im w tym czasie koszt wynajmu. Zdarza się, że nawet po ukończeniu studiów, młodzi absolwenci chcą pozostać w wynajmowanym przez lata nauki mieszkaniu i podejmują w tym czasie pracę zawodową. Tak długa i owocna relacja dla dwóch stron może sprawić, że będziesz polecany wśród znajomych tej osoby, dzięki czemu zapewnisz sobie stały dochód.
  • Wyższy przychód z nieruchomości – studenci zazwyczaj mają mniejszy budżet, który mogą przeznaczyć na wynajem mieszkania, a to oznacza, że często szukają lokum ze znajomymi. Takie rozwiązanie jest korzystne dla dwóch stron umowy: wynajmujący może liczyć na większe comiesięczne wpływy ze względu na liczbę lokatorów, a najemca obiektywnie płaci mniej, kosztem współdzielenia z kimś pokoju.
  • Standard mieszkania – młode osoby zazwyczaj mają niższe oczekiwania co do poziomu wynajmowanego mieszkania. Nie oznacza to oczywiście, że każdy student wprowadzi się do lokum pilnie potrzebującego remontu i pozbawionego najpotrzebniejszych sprzętów. Tej grupie najemców wystarczy zapewnić dostęp do podstawowych mebli (szafy, biurka, łóżka i regału na książki i notatki) oraz sprzętu AGD. Studenci często jedzą poza domem, więc mieszkanie nie musi być wyposażone w profesjonalne sprzęty do gotowania. Ważne jest zapewnienie im schludnego miejsca do odpoczynku i nauki, niekoniecznie będącego odzwierciedleniem katalogowego wystroju wnętrz.
  • Ciągłe zapotrzebowanie – jeśli masz nieruchomość w dużym mieście, w którym jest spory wybór uczelni wyższych, a przy tym mieszkanie zlokalizowane jest w atrakcyjnym miejscu, to nie musisz martwić się o stałe zainteresowanie nim.
 

Zminimalizuj ryzyko wynajmu – sporządź umowę

Często stosowaną praktyką ochrony przed zniszczeniami jest pobieranie kaucji, która zwyczajowo wynosi równowartość jednomiesięcznego czynszu. Wynajmując swoją nieruchomość obcej osobie zawsze musisz się zabezpieczyć przed nieuczciwym lokatorem – Twoją bronią jest dobrze sporządzona umowa. Poniżej wskazówki, jakie informacje powinny się znaleźć w umowie:

  • dane obu stron,
  • okres obowiązywania umowy,
  • możliwość wejścia do mieszkania właściciela w określonych sytuacjach,
  • terminy opłat za wynajem,
  • wysokość czynszu i opłat za media,
  • kwestie takie jak: przebywanie zwierząt w mieszkaniu i możliwość palenia papierosów w nim,
  • stosunek właściciela do zmian w mieszkaniu (np. mały remont, zmiana wystroju),
  • stosunek właściciela do liczby lokatorów w mieszkaniu, możliwości podnajmowania pokoju i zgody właściciela na przekazanie najmu innym osobom,
  • uregulowanie płatności przed opuszczeniem lokalu.


Właściciele mieszkań, obawiający się podpisywania umów ze studentami, mogą taką umowę podpisać z ich rodzicami. W umowie student zostanie wpisany po prostu jako lokator. Innym rozwiązaniem jest podpisanie najmu okazjonalnego. Co to oznacza? Z punktu widzenia właściciela mieszkania oznacza to z jednej strony więcej formalności (taka umowa musi zostać poświadczona przez notariusza, co oznacza także dodatkową opłatę), z drugiej strony umożliwia mu pozbycie się niewygodnego lokatora szybciej i skuteczniej niż w przypadku zwykłej umowy.
 

Protokół zdawczo – odbiorczy

Niezależnie od tego, czy chcesz wynająć kawalerkę lub pokój studentowi, zawsze warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy przed, jak i po zakończeniu współpracy. Im dokładniej opiszesz stan swojego mieszkania (można dołączyć zdjęcia), tym trudniej będzie drugiej stronie uchylić się od odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia.
 

Wynajmowanie mieszkań dla studentów to korzystna opcja, ponieważ zapewnia stały dochód i szerokie grono potencjalnych zainteresowanych. Zawsze trzeba jednak się zabezpieczyć na wypadek ewentualnych problemów z lokatorem – podstawą jest dobrze spisana umowa.

Zobacz również co zrobić gdy lokator nie chce się wyprowadzić po zakończeniu umowy.