Kupno pierwszego mieszkania jest niejednokrotnie największą inwestycją, na jaką kiedykolwiek się zdecydujesz. Oznacza to, że nie możesz podejść do całego procesu z marszu, a odpowiednie przygotowanie się pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również czas i nerwy. Chcesz przecież trafić na idealne mieszkanie, które będzie w stanie sprostać wszystkim Twoim wymaganiom. Od czego więc zacząć?
 

Zdecyduj, gdzie chcesz mieszkać

Jest to najważniejszy aspekt, często nawet o wiele bardziej istotny, niż cena nieruchomości. Jeśli prowadzisz aktywne życie, codziennie poruszasz się po centrum miasta, to nawet najpiękniej wykończone mieszkanie ulokowane na obrzeżach może nie być dla Ciebie dobrym wyborem. Zastanów się więc, która część miasta najlepiej pasuje do Twojego stylu życia? Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na dojazdy do pracy? Czy ważne jest dla Ciebie to, by w pobliżu znajdowały się sklepy, szkoły, boiska lub inny punkty sportowe? Zależy Ci na tym, aby w okolicy nie brakowało parków i ścieżek rowerowych?


Ważni są także sąsiedzi. To z nimi przyjdzie Ci spędzić kilkanaście, a bardzo często nawet i kilkadziesiąt lat. Zdecyduj się więc na lokalizację, która przyciąga osoby podobne do Ciebie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie, a w bardziej hermetycznej społeczności o wiele prościej wypracować wspólne zasady, które będą akceptowalne przez wszystkich.


Te z pozoru nieistotne aspekty mają ogromne znacznie i wpływają na to, jak będziesz się czuć w swoim nowym mieszkaniu. Pamiętaj o tym, że nieruchomość to nie tylko ściany, ale właśnie wszystko to, co ją otacza.
 

Określ, ile chcesz zapłacić

Zanim zaczniesz przeglądać oferty mieszkań, oceń swoje oszczędności i comiesięczny budżet. Myśl racjonalnie, ustal maksymalną kwotę, jaką możesz przeznaczyć na mieszkanie i trzymaj się tego planu. Kiedy już to zrobisz, to sprawdź, ile naprawdę kosztuje kupno mieszkania np na os. Piastów. Nabywcy często są zszokowani, gdy dowiedzą się, że początkowa cena nieruchomości nie jest tą ostateczną, jaką przyjdzie im ponieść. Oprócz kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu, musisz się pamiętać o:

  • taksie notarialnej,
  • odpisie aktu notarialnego,
  • opłatach sądowych,
  • podatku od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki,
  • podatku od czynności cywilnoprawnych, – przy rynku wtórnym
  • wynagrodzeniu dla pośrednika, jeśli korzystasz z jego usług.


Rozważ spotkanie z doradcą do spraw pożyczek, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat kredytu hipotecznego, zanim udasz się do banku. Zapyta Cię on o Twoje dochody i długi, a także pomoże Ci ustalić, ile tak naprawdę możesz wydać. Zapewne podpowie Ci też, które z banków oferują najatrakcyjniejsze kredyty i mają najdogodniejsze warunki umowy. Następnie poświęć trochę czasu decydując, jak będzie wyglądało Twoje życie po zakupie mieszkania. Czy chcesz podróżować, a może szybko założyć rodzinę? Planujesz zmienić pracę, a może marzy Ci się własna działalność? Doradca powie Ci, na jak duży wydatek możesz pozwolić sobie aktualnie, ale nie wie, co masz zamiar robić w przyszłości.
 

Kiedy już zbierzesz te wszystkie informacje i jasno określisz swój budżet, czas kupić swoje wymarzone mieszkanie.
 

Zaciągnięcie kredytu

Po rozmowie z profesjonalnym doradcą finansowym powinieneś wiedzieć, który z banków może zaproponować Ci najlepsze warunki. Jeśli jednak chcesz samodzielnie wybrać placówkę, to spędź kilka, a nawet i kilkadziesiąt godzin, na wyszukanie tej najodpowiedniejszej. Z pomocą przychodzą tu liczne fora internetowe, na których ludzie dzielą się swoimi przemyśleniami odnośnie konkretnych ofert bankowych. Dostępne są również kalkulatory kredytów, dzięki którym w szybki i łatwy sposób będziesz mógł oszacować wstępne koszty pożyczki. Pamiętaj jednak o tym, że zarówno informacje na forach, jak również wyliczenia ze stron, nie muszą zgadzać się dokładnie z tym, co zostanie zaproponowane Tobie. Wiele banków ma indywidualne podejście do klienta, więc może się okazać, że czekają na Ciebie odmienne warunki. Zdecyduj się więc na minimum trzy placówki i odwiedź je osobiście. Rozmowa z pracownikami na pewno rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
 

Kiedy już podejmiesz ostateczną decyzję, to czas przedstawić bankowi wymagane dokumenty. Niezbędny jest poprawnie wypełniony wiosek, który zazwyczaj jest dostępny na stronie internetowej danej instytucji, a także zaświadczenie o zarobkach, które możesz uzyskać w swoim miejscu pracy. Coraz częściej banki proszą również o prospekt informacyjny, jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego. Potrzebna będzie również umowa z prospektem informacyjnym. Powinieneś bez problemu uzyskać ten dokument od sprzedającego nieruchomość. Jest on potrzebny m.in. dlatego, że bank uznaje kredyty hipoteczne za pewien rodzaj inwestycji i musi sprawdzić, jak deweloper poradził sobie ze wcześniejszymi projektami.
 

Kiedy już wszystko zostanie ustalone, a Ty będziesz zadowolony z warunków zaproponowanych przez bank, czas podpisać umowę kredytową. Po niej przyszedł czas na ostateczną umowę zakupu w formie aktu notarialnego. Wówczas bank uruchamia kredyt, a Ty możesz odebrać klucze!